MS v krosu bylo bitvou dvou velmocí

středa 23. listopadu 2011
Zlaté medaile ze 37. světového šampionátu v krosu, které se konalo v Ammánu, si vezou pouze Etiopie a Keňa. Obě běžecké velmoci získaly po čtyřech, počítáme-li i soutěže týmů.

Nazvěme to otevřeným mezistátním utkáním těchto dvou zemí. Z celkového počtu 12 individuálních cenných kovů jen tři putovaly jinam. Pohříchu to byly opět africké země Uganda (2) a Eritrea. Nejvíce medailí (9 ve složení 4-4-1) získala Keňa, sbírka Etiopie je o jedno stříbro chudší. Na druhou stranu mají tři ze čtyř individuálních šampionů.

V hlavním závodu mužů se rozhodovalo ve finiši. Ten nejlépe zvládl Etiopan Gebre-ebziagher Gebremariam, který proťal cíl v čase 35:02. Stříbro a bronz si ve shodném čase o dvě vteřiny horším podělili Ugan´dan kipsiro s Eritrejcem Tadessem. Teprve za ním doběhl nejlepší z Keňanů Komon a v mužské kategorii tedy po čtyřech letech vyšla Keňa v individuálním pořadí naprázdno. Vynahradila si to alespoň v týmové soutěži, kterou její běžci vyhráli.
Pro zajímavost – Ryan Vail, který byl před týdnem hostem na českém MČR v krosu a s přehledem závod vyhrál, se ve světové soutěži blýskl 33. místem, když byl nejlepším z Američanů a pátým Neafričanem.

Ženská kategorie již byla dle keňských not zcela. Vyhrála ji Florence Jebet Kiplagatová o tři vteřiny před krajankou Masaiovou. Bronz brala Etiopanka  Melkamuová. V měření týmu se třetím místem za dominantními africkými zeměmi blýskly Portugalky.

Obdobně se dařilo mladým Japoncům, kteří byli třetí mezi juniorskými týmy. Jinak opět vládla Afrika. Vítězové Genzebe Dibabaová a Ayele Abshero přitom oblékali etiopské barvy.