přejdi na obsah | přejdi na menu | přejdi na vyhledávání

13. srpna 2017, 14:56

Drahotová v Londýně nedokončila

Česká chodkyně Anežka Drahotová nedokončila mistrovský závod na 20 kilometrů v Londýně. Ze hry ji vyřadily zažívací potíže. Na dvacetikilometrové distanci triumfovali Číňanka Jiayu Yangová a Kolumbijec Eider Arévalo. Na padesátce zvítězili Francouz Yohan Diníz a Portugalka Inés Henriquezová.

Drahotovou skolily zažívací potíže

Chodkyně Anežka Drahotová svůj mistrovský závod v Londýně nedokončila. Svěřenkyně trenéra Iva Pitáka ztratila kontakt z vedoucí skupinkou již po třech kilometrech, kdy začala pociťovat křeče do břicha, které se stupňovaly. V polovině trati narostla její ztráta již na dvě a půl minuty. Brzy nato byla dostižena hlavními favoritkami o kolo a následně na třináctém kilometru ze závodu odstoupila.

Vítězkou se stala Číňanka Jiayu Yangová, která závod opanovala v novém osobním rekordu 1:26:18 a o jedinou vteřinu porazila Mexičanku Marii Guadalupe Gonzálesovou (1:26:19). Ta zopakovala své stříbrné umístění z loňských olympijských her v Riu. O první italský cenný kov na tomto šampionátu se postarala Antonella Palmisanová, když si při vrcholu sezóny vylepšila osobák na 1:26:36. 

Kolumbijské překvapení 

O triumfu na mužské dvacítce se rozhodovalo až v závěrečných pěti kilometrech. Nejvíce sil měl Kolumbijec Eider Arévalo, který prošel cílem jako první v novém národním rekordu 1:18:53 a k titulu juniorského světového šampiona z roku 2012 přidal nejcennější kov z mistrovství světa i mezi dospělými. Jen o dvě vteřiny zpět zaostal jediný ruský chodec v Londýně Sergej Širobokov (1:18:55). Z bronzu a nového historického národního maxima své země 1:19:04 se mohl radovat Brazilec Caio Bonfim. 

Suverénní Diníz

Chodecký závod na 50 kilometrů měl jasného vládce. Stal se jím Francouz Yohan Diniz. Ten zvolil hned od začátku velmi rychlé tempo. Podobně tomu bylo i na loňských olympijských hrách v Riu, kde ho následně postihly žaludeční potíže a na trati dokonce upadl vyčerpáním. Stejný scénář se naštěstí v Londýně neopakoval.

Již na desátém kilometru měl zkušený Diníz náskok čtyřiceti vteřin a už ho pouze navyšoval. V polovině trati činil tři minuty a v cíli nadělil soupeřů propastných osm minut. Časomíra mu ukázala 3:33:12, což je druhý nejrychlejší čas historie. Rychleji šel pouze on sám v roce 2014 v Curychu, a to o 39 vteřin.

Další cenné kovy získali v těsném finiši Japonci, kteří se zhruba dvanáct kilometrů před cílem odpoutali od ostatních pronásledovatelů a rozdali si to o stříbro a bronz. V tomto duelu byl úspěšnější Hirooki Arai (3:41:17), jenž porazil svého reprezentačního parťáka Kaie Kobajašiho o dvě vteřiny (3:41:19). Arai tak navázal na svůj bronzový úspěch z loňských olympijských her v Riu. V případě Kobajašiho se jedná o první velký cenný kov.

Premiéra se světovým rekordem

Svou premiéru si na světovém šampionátu odbyla chodecká padesátka žen. Do závodu nastoupilo sedm žen a do cíle došly pouze čtyři. Vítězkou se stala sedmatřicetiletá Portugalka Inés Henriques, které se podařilo vylepšit světový rekord na této distanci na 4:05:56. Na pódium ji následovaly Číňanky Hang Yin (4:08:58) a Shuqing Yang (4:20:49). 

Výsledky

Petr Jelínek, foto: ČAS - Eduard Erben

Vytisknout