přejdi na obsah | přejdi na menu | přejdi na vyhledávání

10. srpna 2017, 20:01

Hejnová těsně pod stupni vítězů

Překážkářka Zuzana Hejnová na třetí cenný kov z mistrovství světa nedosáhla, když skončila ve finále závodu na 400 metrů překážek čtvrtá. Do bojů o medaile postoupili oštěpaři Petr Frydrych a Jakub Vadlejch. Finálový závod si zaskáče i výškařka Michaela Hrubá. Jakub Holuša s přehledem postoupil z rozběhu na 1500 metrů.

Zuzana Hejnová třetí titul mistryně světa nezískala. Nad Síly naší reprezentantky byly dvě překážkářky ze Spojených států a jedna Jamajčanka. Svěřenkyně Dany Jandové si přitom vůbec nevedla špatně, ještě před poslední překážkou figurovala na třetí pozici, ale v závěrečných metrech se před ni dostala Jamajčanka Ristananna Traceyová a mohla se radovat z bronzu v čase 53.74. Hejnová zaznamenala sezónní výkon 54.20 a skončila těsně pod stupni vítězů na čtvrtém místě. O vítězství si to rozdaly Američanky. Síly si lépe rozvrhla Kori Carterová, když proběhla cílem jako první v čase 53.07 a připsala si cenný skalp olympijské šampionky Dalilah Muhammadové (53.50). 

V kvalifikaci oštěpařů jsme měli jako jediná reprezentace hned čtyři borce a postupová bilance našich oštěpařů byla padesátiprocentní. Skvěle se zadařilo Petru Frydrychovi, jehož oštěp se hned v prvním pokusu zapíchl na 86.22, což pro něj znamená nejlepší osobní výkon od roku 2010. Prvním pokusem se dokázal kvalifikovat i vítěz loňského ročníku Diamantové ligy Jakub Vadlejch, když požadovaný kvalifikační standard 83 metrů překonal o 87 centimetrů. Jaroslav Jílek předvedl ve třetí sérii 80.97, což na postup bohužel nestačilo a v celkovém pořadí obsadí šestnáctou příčku. Spokojen z Londýna rozhodně neodjede Vítězslav Veselý. Jeho nejdelší pokus měřil 75.50 a skončí šestadvacátý. Již v kvalifikaci byl k vidění jeden devadesátimetrový hod a postaral se o něj Němec Johannes Vetter, který hodil 91.20. 

Své první světové finále si zaskáče výškařka Michaela Hrubá. Nakonec k tomu juniorská mistryně Evropy nepotřebovala ani zdolat kvalifikační limit 194 centimetrů. Na postup stačilo pokořit výšku 192 centimetrů, což se Míše podařilo druhým pokusem. Jelikož se přes tuto hodnotu přeneslo přesně dvanáct závodnic, nebylo tak třeba zvyšovat o dva centimetry výše. 

Pro hladký postup z rozběhu na 1500 metrů si doběhl mílař Jakub Holuša. Svěřenec trenéra Jiřího Sequenta se v průběhu závodu držel spíše v druhé polovině startovního pole. V náběhu do posledního okruhu se ovšem posunul na přední příčky a v závěrečném finiši si již z druhého místa postup zkušeně pohlídal v čase 3:42.31. Nejrychlejší rozběhový čas 3:38.19 má na svědomí Australan Luke Mathews. 

Taylorova obhajoba a překvapivý triumf Guliyeva

Strhující závěr mělo finále dvoustovky a o vítězi rozhodovaly setiny. Nejhlubší předklon měl překvapivě Turek Ramil Guliyev, když vpadl do cíle v čase 20.09. Pro stříbro si dosprintoval Jihoafričan Wayde van Niekerk, na kterém se ve včerejším semifinále projevila únava ze čtvrtky, ale dnes byl již v plné síle. Časomíra mu změřila 20.11. Jen o tisícinu pomalejší byl Jareem Richards z Trinidadu a Tobaga (20.11). Hrdina včerejšího dne Isaac Makwala z Botswany doběhl šestý za 20.44. 

Finále trojskoku bylo americkou záležitostí. Reprezentanti zámořské atletické velmoci totiž nedali svým soupeřům ani tu nejmenší šanci a závodu jasně dominovali. Titul mistra světa obhájil Christian Taylor, kterému k tomuto počinu stačilo skočit 17.68. Nedaleko zaostal jeho reprezentační parťák Will Claye, jenž doskákal na 17.63. Na bronzový stupínek vystoupá zkušený Portugalec Nelson Évora za 17.19. 

V semifinále dvoustovkařek si připsaly nejrychlejší časy favoritky Dafne Schippersová z Nizozemska a Shaunae Miller-Uibova z Baham. Obě shodně finišovaly za 22.49, každá však v jiném semifinálovém běhu. Jen o setinu pomalejší byla další kandidátka na cenný kov a stříbrná ze stovky Marie Josée Ta Louová (22.50). 

V rozbězích na 5000 metrů zaběhla nejrychlejší čas vítězka toho prvního Hellen Obiriová, které časomíra ukázala 14:56.70. Postoupily také etiopské favoritky Almaz Ayanová a Senbere Teferiová či Nizozemka Sifan Hassanová. Naopak mimo hru je Turyně Yasemin Canová. Do svého rozběhu vůbec nenastoupila další spolufavoritka Genzebe Dibabaová. 

Nejlepší čas úvodního kola osmistovky žen zaběhla Francine Niyonsabaová z Burundi, která opanovala šestý rozběh za 1:59.86. Dále jdou i spolufavoritky Caster Semenyaová a Margaret Wambuiová. Naopak Keňanka Eunice Sumova do svého rozběhu ani neodstarovala. 

Výsledky

Petr Jelínek, foto: ČAS - Eduard Erben

Vytisknout