přejdi na obsah | přejdi na menu | přejdi na vyhledávání

9. srpna 2017, 20:12

Sekanová končí v rozběhu

České barvy dnes v Londýně hájila pouze stýplařka Lucie Sekanová. Její cesta šampionátem ovšem skončila v rozběhu. Misrovské tituly se rozdávaly ve třech disciplínách. Koulařskou mistryní světa se stala Číňanka Gong Lijiao. Zlato na čtvrtce překážek vybojoval Nor Karsten Warholm a na hladké čtvrtce se radovala Američanka Phyllis Francisová.

Jedinou českou reprezentantkou, která dnes startovala na olympijském stadionu v Londýně, byla Lucie Sekanová z závodě na 3000 metrů překážek a její rozběh ji nevyšel úplně podle představ. Již od jeho samotného úvodu se držela na chvostu startovního pole a velmi brzy ztratila kontakt s hlavní skupinkou. Její ztráta se pak jen navyšovala. Cílem proběhla v čase 10:09.67, což ji ve světové konkurenci stačilo na celkové sedmatřicáté místo. Nejrychlejší čas v rozbězích zaznamenala Keňanka Beatrice Chepkoech (9:19.03). 

Když se dva perou, třetí se směje. Právě toto přísloví se naplnilo na hladké čtvrtce žen. Zde se očekával souboj mezi obhájkyní titulu Američankou Allyson Felixovou a olympijskou šampionkou Shaunae Miller-Uibovou z Baham. Oběma však vypálila rybník jiná čtvrtkařka ze Spojených států a tou byla Phyllis Francisová, která proběhla cílem vítězně v novém osobním rekordu 49.92. Překvapivé stříbro vybojovala v dalším vylepšení bahrajnského národního rekordu na 50.06 Salwa Eid Naserová, která o dvě setiny porazila právě Felixovou (50.08). Krizový závěr prožila Uibo-Millerová, když ještě čtyřicet metrů před cílem vedla, ale v závěru jí totálně došlo a doklopýtala do cíle na čtvrtém místě (50.49). 

S nepříjemným londýnským počasím si ve finále čtvrtky překážek mužů jako správný seveřan poradil nejlépe Karsten Warholm z Norska, která rozběhl závod opravdu odvážně a svůj náskok uhájil až do cíle v čase 48.35. Mocným finišem si dospurtoval pro stříbro Kubánec v tureckých barvách Yasmani Copello (48.49). Tři setiny za ním se předkláněl bronzový Američan Kerron Clement (48.52).

Finále koulařek mělo jasnou vládkyni. Pozici leadera letošních světových tabulek potvrdila Číňanka Gong Lijiao, která se hned prvním pokusem dostala do vedení a už před sebe žádnou ze soupeřek nepustila. Její nejdelší pokus měřil 19.94. V závěrečné sérii si vyházela stříbro Maďarka Anita Martónová. Posledním pokusem se totiž hodem dlouhým 19.49 dostala před americkou olympijskou šampionku Michelle Carterovou, která se tak musela "spokojit" s bronzem za 19.14. 

S nepříliš přiznivými podmínkami se musely vyrovnat ve své kvalifikaci dálkařky, což se promítlo i na výkonech. Požadovaný kvalifikační limit 670 centimetrů totiž neskočila ani jedna. Nejblíže k tomu měla Ruska závodící pod neutrální vlajkou Daria Klišinová, která dolétla na 666 centimetrů. Dále jdou silné Američanky Tianna Bartolettaová (664) a Britney Reesová (650). Ve finále nebude chybět ani Srbka Ivana Španovičová (662). 

V rozbězích na 5000 metrů dokázali postoupit všichni favorité. Největší problémy měl stříbrný olympijský medailista na této trati z Ria Američan Paul Chelimo, kterého postihl pád a musel dohánět nepříjemnou ztrátu. Nakonec se mu podařilo postoupit časem. Nejrychleji běžel Etiopan Selemon Barega (13:21.50). 

Velké sólo v úvodu středečního programu měl botwanský sprinter Isaac Makwala. Leader světových tabulek na dvoustovce totiž nejprve nenastoupil do rozběhu na 200 metrů z důvodu střevní infekce. Následně mu navíc nebylo umožněno startovat ve včerejším finále čtvrtky. Důvodem byla obava z šíření této infekce. Makwala však nakonec svou šanci dostal, když dnes večer nastoupil do dodatečného rozběhu na 200 metrů. V chladném, deštivém počasí a navíc bez soupeřů zaběhl velmi solidní čas 20.20 a kvalifikoval se do semifinále. 

V něm pak předvedl další heroický výkon poté, co si v nevýhodné první dráze doběhl pro přímý postup do finále v čase 20.14, čímž oživil své naděje o vysněné medaili ze světového šampionátu. Nakonec z toho byl druhý nejlepší semifinálový čas. Rychlejší byl pouze Američan Isiah Young za 20.12. Překvapivě velké problémy měl Jihoafričan Wayde van Niekerk, jenž postoupil až jako poslední časem 20.28. 

Polský kladivářský suverén Pawel Fajdek tentokrát nezopakoval kvalifikační kolaps jako před rokem na olympiádě v Riu de Janeiru a s přehledem postoupil do finále výkonem 76.82. Ještě o tři centimetry dále hodil jeho krajan a spolufavorit na jeden z cenných kovů Wojciech Nowicki (76.85). 

Výsledky

Petr Jelínek, foto: ČAS - Eduard Erben

Vytisknout