přejdi na obsah | přejdi na menu | přejdi na vyhledávání

18. ledna 2012, 13:15

Výškařská klání slibují TOP kvalitu

Moravská výškařská tour poprvé zlákala olympijského vítěze Silnova, Ostravská laťka se může pochlubit premiérovým letošním startem Báby.

Bábova vize: z Ostravy do světa

Už to nebude dlouho trvat a za dunění reproduktorů se tradičně na Moravě rozjede kolotoč specializovaných skokanských mítinků s kvalitní mezinárodní účastí. První „výkop“ je na straně organizátorů Ostravské laťky, která se uskuteční 24. ledna v Multifunkční hale vedle ČEZ Arény. Největším tahákem je letošní závodní premiéra domácího Jaroslava Báby, který by zde mohl zaútočit na nominační kritéria pro vrcholné akce sezony – jimiž jsou halové mistrovství světa a předebvším olympiáda v Londýně. „Po zimní přípravě se cítím skvěle. Myslím, že se povedla ještě o něco lépe než vloni,“ hlásí svěřenec Jana Janků s odkazem na sezonu, v níž získal stříbro na HME a ze světového šampionátu v Tegu si přivezl čtvrté místo.

Soupeři na Ostravské laťce by mu měli být vedle závodníků z tradičních bašt jako je Rusko ( Andrej Patrakov – OR 226 cm) nebo USA (Keith Moffat – OR 230 cm) i borci z výškařsky poněkud exotických krajin typu Japonska a Malajsie. Více o závodu, který je úvodním dílem seriálu Czech High Jump Grand Prix, najdete na webových stránkách www.ostravskalatka.cz.

Silnov_Andrej_ME2006v.jpg

Silnov poprvé na Moravě

Konkurenční Moravská výškařská tour, jíž tvoří Hustopečské skákání (letos 28. 1.) a Beskydská laťka v Třinci (30. 1.), vynesla silnou kartu v osobě Andreje Silnova z Ruska. Olympijský vítěz z Pekingu 2008 a mistr Evropy z Göteborgu 2006, který se může pochlubit osobním maximem 238 cm a průměrem deseti nejlepších výkonů kariéry 236,3 cm, se sice v předchozích sezonách potýkal se zraněními, vloni se ale už dokázal vrátit na dřívější výkonnost. Při moravských závodech, na nichž bude startovat poprvé, by se měl utkat mj. s již dříve ohlášenými rivaly ze Sborné Ivanem a Uchovem, s nimiž bude bojovat o nominační místa na vrcholných akcích. Dalšími hvězdami jsou opět Bába, Bahaman Trevor Bary či řecké duo Dimitrios Hondrokoukis a Kostadinos Baniotis.

V ženské soutěži přibyla do „startovky“ Středoamerická šampionka Levern Spencerová z ostrova Sv. Lucia s osobním rekordem 198 cm. Je v přípravě na halové MS, kde by měla mít premiéru. V sektoru se poměří se soupeřkami tak zvučných jmen jako jsou Ariane Friedrichová, Chaunte Howard-Loweová či Světlana Školinová. Další info na www.moravskavyskarskatour.cz .Adam Pražák

Vytisknout