přejdi na obsah | přejdi na menu | přejdi na vyhledávání

29. listopadu 2011, 17:01

Moravská tour s Uchovem i Howardovou

Za dva měsíce se pod střechami hal v Hustopečích a Třinci odehraje dvojdílný výškařský miniseriál. Vedle dalších zahraničních es Školinové či Dmitrika s Barrym by neměly chybět ani domácí jedničky Bába a Marešová.

Osmý ročník Moravské výškařské tour, který se uskuteční v závěru ledna 2012 obrátil oproti loňsku pořadí mítinků. Nejprve se bude skákat na jihu v Hustopečích (27. a 28. 1.) a následně na severu vTřinci (30. 1.). Svou letošní úrovní se oba díly seriálu zařadily mezi nejlepší specializované mítinky halové sezony, Hustopečské skákání na čtvrté, Beskydská laťka na osmé místo (přehled viz na konci článku). To nebude snadné v lednu zopakovat, v posledních třech ročnících totiž padly velmi kvalitní rekordy.

Ivan Uchov loni oslnil hustopečskou halu (nedaleko Brna), kde po zdolání 238 cm útočil i na světový rekord. Ruský fenomén tentokrát přijede i do Beskyd, kde rovněž drží nejlepší výkon mítinku (234). „Jsem rád, že můžu začít sezonu už tradičně v Hustopečích, a věřím, že laťka ke mně nebude tak přísná jako loni při pokusech o světový rekord. Ale rád bych nabídl i kvalitní finále seriálu, rekord v Třinci by se dalšího ročníku dočkat neměl,“ nešetřil ambicemi úřadující halový mistr Evropy i světa.

Mezi hlavní Uchovovy soupeře zcela jistě můžeme započítat Jaroslava Bábu, jediného, který s ruským favoritem dokázal na letošním halovém šampionátu v Paříži držet krok. Pro českou jedničku budou výzvou i jména dvou přemožitelů z mistrovství světa, stříbrného Rusa Alexeje Dmitrika a bronzového Trevora Barryho z Baham.

Karibskou sestavu posílí i Darwin Edwards, první reprezentant ostrůvku Svatá Lucie, jenž se na MS (v Tegu) probojoval do finále. Dravé mládí představuje krajan Uchova a Dmitrika Nikita Aniščenkov, juniorský mistr Evropy z Tallinnu. Všichni jmenovaní se mohou pochlubit osobním rekordem 230 a výš a to jsou ještě pochopitelně v jednání další skokané.

V soutěži výškařek pořadatelé očekávají hlavní favoritku Světlanu Školinovou, která minulé dvě halové sezony vždy zdolala dva metry. Ruska letos skončila po třetí za sebou čtvrtá na vrcholném halovém podniku a na MS v Tegu pátá. „Věřím, že moravský seriál bude pro mě tím správným startem do olympijského roku, na konci kterého bych ráda měla medaili z Londýna. V Hustopečích chci obhájit vítězství a zkusit překonat rekord mítinku,“ vzkázala Uchovova tréninková partnerka. Hlavní vyzývatelkou Školinové bude Američanka Chaunte Howard-Loweová s ještě lepším osobním rekordem 205 cm, jež se však vrací po mateřské pauze.

Zkušenosti může nabídnout asijská šampionka Marina Aitovová (OR 199) z Kazachstánu, rozvíjející se talent zase Maria Kučinová. Ruska, ověnčená mládežnickými tituly z olympiády dorostu i mistrovství Evropy do 19 let, přijede na tour ještě stále jako juniorka. A může se tak pokusit nejlepší neoficiální výkon této kategorie z Třince (197 cm) proměnit na oficiální světový rekord, neboť je IAAF bude od příštího roku uznávat juniorům i v hale. Ambice kvalifikovat se na halové MS do Istanbulu bude mít i přes úvod sezony česká jednička Oldřiška Marešová.

Rekordy mítinku
Hustopečské skákáníwww.skakani.cz
RM: 238 Ivan Uchov, RUS, 2011 - 200 Ariane Friedrichová, GER, 2009
Beskydská laťkawww.beskydskalatka.com  
RM: 234 Ivan Uchov, RUS, 2010 - 201 Blanka Vlašičová, CRO, 2010

Žebříček specializovaných mítinků 2011:
1. Doněck, tyč, 10 385
2. Bydhošť, tyč, koule, výška 10 119
3. Banská Bystrica, výška, 10 077
4. Hustopeče, výška, 9989
5. Arnstadt, výška, 9913
6. Potsdam, tyč, 9470
7. Nordhausen, koule, 9459
8. Třinec, výška, 9450

Více o tour na: www.moravskavyskarskatour.cz

S využitím materiálu pořadatelů 

Michal Procházka

Vytisknout