Monstrózní vrh Adama Nelsona

Americký koulař předvedl na Millrose Games v New Yorku 22.07 m. Tradiční Wanamaker mile vyhrál už pošesté Bernard Lagat.

Soutěž koulařů byla v Madison Square Garden výborně obsazená domácími ikonami. Nechyběli mistři světa posledních dvou šampionátů ani dosavadní lídr sezony Christian Cantwell. Ten se také dostal záhy do vedení, když v první sérii poslal své náčiní do vzdálenosti 21.33 m, jen o dva centimetry blíže než 18. ledna v Nordhausenu, což bylo až do newyorského večera uvedeno ve statistikách jako výkon roku. Vše pak změnila třetí série, kdy se šampion z Helsinek Adam Nelson vybičoval, a Cantwella o 16 cm přehodil. Svoje vítězství povýšil na závěr monstrózním vrhem za 22 metrů (22.07). Cantwell se již nezlepšil a skončil druhý. Mistr světa z Ósaky Reese Hoffa se rozjížděl pomaleji a nakonec se dostal na 21.13 m, což mu zajistilo třetí místo.

Triumfumjící Bernard Lagat na MS v Ósace, foto: graf.cz

Slavnou Wanamaker mile - odkazující svým názvem k obchodnímu domu, jehož zaměstnanci millroské hry založili – vyhrál už pošesté naturalizovaný Američan Bernard Lagat. Stejně jako vloni přitom musel čelit náporu Australana Craiga Mottrama, který autoru světového double z 1500 a 5000 m mocně šlapal na paty. V cíli je dělilo 49 setin. Vítězný Lagatův čas 3:57.51 však díru do historie mítinku neudělá. Je o téměř pět vteřin horší než jeho vlastní rekord 3:52.87 z roku 2003 a v přehledu všech výkonů, které kdy kdo při Wanamakerské míli předvedl, se řadí někam do páté desítky. Dokonce ani šest vítězství nepředstavuje žádný rekord. Ir Eamon Coghlan zde na přelomu sedmdesátých a osmdesátých let triumfoval sedmkrát.

Kvalitní byly nikterak překvapivě sprinty. Mužskou šedesátku vyhrál v čase 6.59 Leonard Scott a zaostal jen o pět setin za dosavadním maximem sezony Samuela Francise. Na překážkách vylepšil Antwon Hicks svůj SB a s 7.53 se posunul v tabulkách na třetí místo. Zatím suverenní Dayron Robles má k dobru ještě osm setin.
Mezi ženami vyhrála na hladké trati Carmelita Jeterová (7.29) o setinu před Miki Barberovou. Na  „plotech“  dominovaly  Kanaďanky, Priscila Lopesová-Schliepová proťala cíl v čase 7.95, o desetinu před druhou Perditou Felicienovou.
Netradiční běžeckou disciplínu, 600 yardů, vyhrál jinak specialista na 400 m př. Bershawn Jackson v čase 1:10.34. Mezi ženami triumfovala "čtvrtkařka LaShinda Demusová (1:20.79).

Ve skoku o tyči předčil domácí Tom Skipper výkonem 570 cm všechny ostatní včetně Dereka Milese (5.60) i Brada Walkera (5.50). V ženské soutěži tahala za nejdelší konec Jillien Schwartzová, která skočila stejně jako její slavnější krajanka Jennifer Stuczynská 463 cm, měla však lepší zápis. Bývalá světová rekordmanka Stacy Dragilaová  neskočila základ 4.23.

Kompletní výsledky z Millrose Games naleznete zde.