přejdi na obsah | přejdi na menu | přejdi na vyhledávání

23. listopadu 2011, 11:25

Moderní stadion je připraven na mistrovství ČR

Za dva dny na stadionu olomoucké Lokomotivy vypukne čtvrtý ročník mistrovství České republiky mužů a žen do 22 let.

Do úterý přitom na moderní osmidráze závodilo více než 700 sportovců ze šestadvaceti zemí v rámci Evropských her speciálních olympiád. Na víkendové mistrovství ČR „dvaadvacítek“ se přihlásilo zhruba 400 závodníků.

Republikový šampionát bude pro pořádající Atletický klub Olomouc vyvrcholením nabité sezony, v níž se na olomouckém stadionu uskutečnilo přes 50 atletických závodů. Mezi nejvýznamnější z nich pořadatelé řadí Festival sportu pro všechny, Mezinárodní mistrovství železničářů USIC za účasti atletů ze 16 zemí Evropy a Asie a zmíněné Evropské hry speciálních olympiád.   

Od pořádání mistrovství ČR dospělých v roce 2003 olomoucký atletický areál a jeho vybavení doznaly změn. Za výrazného přispění Olomouckého kraje a Statutárního města Olomouce byla pořízena elektrická časomíra, na nové doskočiště se mohou těšit výškaři a především tyčkaři. Postižení spoluobčané mají vytvořeny podmínky pro pobyt ve sportovním areálu a pro závodníky-vozíčkáře byla vybudována plošina která zpřístupní zázemí klubu.

„Jsme poctěni důvěrou, která nám byla dána při výběru pořadatele mistrovství České republiky do 22 let,“ prohlásil za domácí atletiku předseda organizačního výboru MČR Miroslav Hrabal. „O tom, jak významná je to akce, svědčí aktivní zapojení a přístup pracovníků Olomouckého kraje a hejtmana Ivana Kosatíka a Statutárního města Olomouce v čele s panem primátorem Martinem Tesaříkem. Díky tomuto aktivnímu přístupu se mohl sportovní areál a atletické vybavení zmodernizovat a vytvořit tak podmínky pro dosažení nejlepších výkonů,“ doplnil Hrabal.

Olomoucká atletika se těší na svá želízka na víkendovém šampionátu. Finalista ME juniorů ve štafetě na 4x100 metrů Michal Lehnert bude patřit k favoritům na 100 i 200 m, stejně jako výškařka Nela Severová, několikanásobná mistryně republiky v kategorii dorostenek. Pravděpodobně trojnásobný start čeká Václava Krejčíře, držitele bronzové medaile z letošního MČR v desetiboji. Do role černého koně soutěže oštěpařek pořadatelé pasovali Hanu Prudilovou s osobním maximem 46.02 m. Mezi domácí naděje patří i výškař Jakub Ondrejka či Petra Ivanová na tratích 800 a 1500 metrů.¨

Na šampionátu se představí řada atletů s bohatými mezinárodními zkušenostmi v čele s juniorskými mistry Evropy Zuzanou Hejnovou a Remigiem Machurou a bronzovým z letošního ME do 22 let Stanislavem Sajdokem. Ten bude mít na 110 m překážek zdatnou konkurenci v Petru Svobodovi. V dálkařském sektoru by se souboj o zlato měl odehrát mezi Petrem Lampartem a Tomášem Pourem, na 800 a 1500 metrů startuje čtvrtý půlkař ME do 22 let Jaroslav Růža. Hlavní kandidátkou titulu v tyči žen bude juniorka Jiřina Ptáčníková, o rozšíření své medailové sbírky usilují vrhačka Lenka Ledvinová a sprinter Rudolf Götz.

Mistrovství ČR kategorie do 22 let odstartuje v sobotu 27. srpna ve 12.00 hodin tyčí mužů a kladivem žen, nedělní program začíná v 10 hodin. Dvoudenní atletickou podívanou uzavřou před třetí hodinou odpolední štafety na 4x400 metrů.

Tomáš Klement

Vytisknout