přejdi na obsah | přejdi na menu | přejdi na vyhledávání

12. srpna 2005, 22:00

Mluvčí IAAF: Případ bude uzavřen po výsledku dopingové zkoušky

V případě, že čeští desetibojaři Roman Šebrle a Tomáš Dvořák budou mít na mistrovství světa v Helsinkách negativní dopingový test, ukončí mezinárodní atletická federace IAAF s konečnou platností vyšetřování jejich kauzy s údajným porušením dopingových pravidel.

V dějišti šampionátu to novinářům potvrdil mluvčí IAAF Nick Davis. Potvrdil tak slova Helmuta Digela pro agenturu DPA, podle nějž IAAF kauzu s injekcemi glukózy před závěrečnou disciplínou soutěže nepovažuje za dopingový případ a nebude jej tudíž řešit.
Desetibojaři podle něj byli ošetřeni dle pravidel IAAF, Šebrlemu tak zůstane titul vicemistra světa, Dvořákovi osmé místo. "Z našeho pohledu to není žádný případ," řekl Digel a odvolal se na pravidlo IAAF číslo 144, podle něhož je lékařské ošetření sportovce během závodu možné. "Lékařská komise IAAF zjistila, že podle tohoto pravidla bylo takové ošetření oprávněné," řekl Digel
k výsledkům šetření případu orgánem světové federace.

Davis potvrdil, že celá kauza by se dostala k zelenému stolu jen v případě, že by testy byly pozitivní. "Výsledky by měly být známy nejpozději v neděli dopoledne," prohlásil Davis.

Šéfa českého týmu Františka Fojta a lékaře Petra Sikoru si na dnešní večer pozval Gabriel Dollé, člen světové antidopingové agentury WADA a šéf antidopingové sekce atletické federace IAAF. Výsledek jednání zatím není znám.

IAAF začala šetřit případ poté, co vedení finské výpravy informovalo federaci, že čeští desetibojaři použili ve středu před desátou disciplínou během na 1500 metrů infuzi. Lékař výpravy Petr Sikora dnes v dějišti řekl, že oba atleti od něj dostali injekčně dvacet mililitrů glukózy, aby předešel poškození zdraví, které hrozilo při vyčerpávající soutěži za extrémních podmínek. Atleti totéž potvrdili při předvolání k Dollému. Vedení českého týmu se zatím nevyjádřilo.

                                                                                                     ČTK