přejdi na obsah | přejdi na menu | přejdi na vyhledávání

13. ledna 2005, 13:31

Mladý vícebojař touží po startu na HME

Perfektní formu chce dvacetiletý Petr Svoboda využít k nominaci na halové mistrovství Evropy v Madridu.

Svoboda v posledních letech startoval hlavně na překážkách, v září získal stříbrnou medaili na mistrovství ČR do 22 let v závodě na 110 m překážek, těsně za Stanislavem Sajdokem, v roce 2003 se stal juniorským mistrem republiky v hale. Svěřenci Ludvíka Svobody v přípravě významně pomáhá trojnásobný mistr světa v desetiboji Tomáš Dvořák. „Tomáš rozpoznal, že mé dispozice nejsou jen na překážkách, tak jsme zkusili i víceboje,“ sdělil závodník pražské Dukly.

Petr Svoboda testoval svou vícebojařskou formu v úterý při Veřejných závodech v Hale Otakara Jandery. Ve všech třech absolvovaných disciplínách si vylepšil osobní rekord, kouli poslal do vzdálenosti 13.43 m, šedesátku prolétl za 6.86 a v dálce mu naměřili 7.65 m. „Rychlostně je to výborný, jsem v super zdravotním stavu,“ pochvaloval si Svoboda a prohlásil: „doufám, že se dostanu na mistrovství Evropy.“ Obávaný skok o tyči trénuje odchovanec dukovanské atletiky s Boleslavem Paterou a sám věří ve zlepšení: „V juniorech jsem měl skočeno 410, teď bych chtěl 430 a možná i víc.“ Nejsilnější disciplínou Petra Svobody by měly zůstat překážky, které otevírají druhý den desetiboje i halového sedmiboje. Trať 60 m překážek v hale umí dvacetiletý atlet za 7.88.

„Doufám, že se dostanu na Evropu,“ prohlásil vícebojař vzhledem k halovému ME v Madridu. V soutěži sedmibojařů se na HME představí 15 účastníků, deset na pozvání Evropské atletické asociace, zbývající pětice bude doplněna na základě výkonnosti v této halové sezoně. Z jedné země mohou startovat nejvýš dva vícebojaři, z České republiky dostali pozvání Dvořák i Šebrle, nad jejich startem však visí velký otazník. Tomáš Dvořák mi několikrát počítal víceboj, můj výkonnostní cíl je 5900 bodů,“ prozradil Svoboda. V loňské sezoně tuto metu překonalo pouze šest Evropanů. „Ale to je momentálně nejvyšší hranice mých možností,“ dodal.

Tomáš Klement

Vytisknout