přejdi na obsah | přejdi na menu | přejdi na vyhledávání

20. července 2010, 16:15

Mladý tým pro evropský šampionát má velké ambice

Medailově navázat na úspěšné mistrovství Evropy v Göteborgu a přidat ještě nějaká finálová umístění navrch, takové cíle vytyčilo vedení výpravy národnímu týmu pro nadcházející šampionát v Barceloně.

V neděli ve 13 hodin by se měl odlepit z pražského letiště ve Kbelích speciál s českou výpravou a nabrat kurz katalánská metropole, kde od následujícího úterý propukne historicky 20. mistrovství Evropy. Konat se bude na stadionu Lluis de Montjuica, který proslavily zejména olympijské hry v roce 1992. Má kapacitu 56 tisíc diváků a před dvěma lety prošel rekonstrukcí za 30 milionů eur. Nedávno se též dočkal nového povrchu a dráha se zbarvila do modra.


O tiskovou konferenci ČAS k ME byl zájem, foto: J.Čech 

V předvečer soutěží se uskuteční slavnostní zahájení, jehož se v pozici vlajkonoše zúčastní překážkář Petr Svoboda jako jedna z českých medailových nadějí. „Bylo by lepší, kdyby vlajku nesla nějaká holka nežli já, ale ony vesměs závodí krátce poté, takže to vybylo na mě. Ale jsem rád, je to pro mě čest,“ prohlásil český rekordman.

Podle údajů organizátorů bylo na závody přihlášeno rekordních 1626 atletů a každá z 50 zemí sdružených v Evropské atletice by měla mít v Barceloně alespoň jednoho zástupce. Češi vysílají 41 sportovců. „Je to standardní počet, který podle nás odpovídá současné síle české atletiky,“ prohlásil na dnešní tiskové konferenci vedoucí výpravy František Fojt.  

Nejen, že jich je hodně, ale určitě budou i pořádně vidět. Hned devět z nich je v redukovaných evropských tabulkách do desátého místa,“ doplnil jej šéftrenér Tomáš Dvořák. O počtu medailí, které by měla výprava získat, však příliš spekulovat nechtěl. „Reálnou šanci máme třeba i na šest, ale bavíme se o sportu, kde není nic jistého. Také bude záležet na tom, jak budou připraveni jiní. Nicméně věřím, že by to mohl být obdobný počet cenných kovů a k tomu více finálových umístění než na minulém šampionátu v Göteborgu,“ prohlásil Dvořák a zdůraznil, že tým je jako celek nebývale mladý a je tedy dobrým základem pro budoucnost.

Souběžně se šampionátem bude probíhat volba do komise atletů Evropské atletiky, kam ČAS nominoval Romana Šebrleho. „Bude se volit šest členů, tři ženy a tři muži, a doufáme, že uspějeme i na tomto poli. Naši závodníci budou Romana volit povinně,“ dodal v nadsázce Fojt.

České naděje:
Nejvýše postavenými Čechy dle evropských tabulek jsou překážkář Petr Svoboda, který jim dokonce vládne, a trojice z druhých míst: oštěpaři Barbora Špotáková a Petr Frydrych a  čtvrtkařka překážkářka Zuzana Hejnová. V jakém jsou aktuálním rozpoložení? Dozvíte se po rozkliknutí jmen pod fotografiemi.

Výběr/Frydrych_v.jpg
Petr Frydrych
Výběr/hejnova_v.jpg
Zuzana Hejnová
Výběr/svoboda_v.jpg
Petr Svoboda
Výběr/spoty_v.jpg
Barbora Špotáková


Adam Pražák

Vytisknout