přejdi na obsah | přejdi na menu | přejdi na vyhledávání

12. července 2010, 16:04

Mladík Lemaitre přepisuje dějiny

Dvacetiletý sprinter z Francie zaběhl na národním šampionátu jako první běloch stovku pod 10 vteřin a maximum své země přidal také na dvoustovce. Nyní by se na této trati rád dostal pod 20 vteřin.

Ne že by to byl blesk z čistého nebe, o potenciálu Christopha Lemaitra se vědělo. Vždyť už před dvěma lety na juniorském MS v Bydhošti vyhrál dvoustovku, vloni v srbském Novém Sadu dominoval šampionátu Starého kontinentu na poloviční trati. Stovkou prolétl v novém evropském juniorském rekordu 10.04.

lemaitre_wiki_v.jpg
Lemaitre na loňském MSJ v Novém Sadu, foto: wikipedia.org 


Už tehdy byla desetivteřinová hranice blízko. Ještě těsněji k ní měl na letošním mistrovství Evropy družstev v norském Bergenu, kde mu po souboji s Britem Dwainem Chambersem změřila časomíra výkon 10.02. V pátek pak bájný Rubikon překročil definitivně.

Na mistrovství Francie ve Valence zaběhl s regulérní podporou větru 1.3 m/s čas 9.98, čímž o setinu překonal dosavadní rekord své země Ronalda Pognona. Hlavně se však stal historicky prvním sprinterem bílé pleti, jehož čas na stovce začínal devítkou. Až dosud byl totiž podle statistik IAAF nejrychlejším bělochem Polák Marian Woronin, který stovku zaběhl za rovných  deset vteřin v roce 1984 ve Varšavě. Překonal tehdy pět let starý zápis Itala Pietra Menney, který byl o jednu setinu pomalejší.

Historickým počinem se však Lemaitre neuspokojil a ještě tentýž víkend přidal další. Tentokrát se týkal dvoustovky, kterou v posledních letech příliš neběhá. Ve Valence si však v boji o titul dokázal vylepšit OR o čtyři desetiny na 20.16 a v čele národních tabulek tak doplnil Gillese Quénéhervése, který tentýž výkon zaběhl před 23 lety. „Před závody jsem na rekord na dvoustovce vůbec nemyslel, protože jsem vůbec nevěděl, jak na tom na této trati budu,“ tvrdil Lemaitre, který si jako další cíl vytyčil pokoření dvacetivteřinové hranice. „Nyní jsem ale k smrti unavený. Na druhou stranu to byl dobrý trénink pro Barcelonu,“ dodal jeden z největších favoritů evropského šampionátu.

K nim patří nepochybně i tyčkař Renaud Lavillenie, který byl ve Valence neporažen na již osmém závodě v řadě a navíc vylepšil nejlepší výkon roku na 594 cm. Halový světový rekordman v trojskoku Teddy Tamgho přidal navzdory křečím vysoce kvalitních 17.64 m. 

Výsledky francouzského šampionátu

Adam Pražák

Vytisknout