přejdi na obsah | přejdi na menu | přejdi na vyhledávání

31. července 2011, 21:34

Mladík Lemaitre na cestě do historie evropského sprintu

Francouz Christophe Lemaitre posunul v Albi národní rekord na 100 m už na 9.92, na dvojnásobné trati mu další zápis do historie sebrala přílišná podpora větru.

Hvězda loňského ME v Barceloně, teprve jednadvacetiletý Christophe Lemaitre, udělal další krok k tomu, aby se stal nejlepším sprinterem evropské historie.  Na francouzském šampionátu v Albi vylepšil národní rekord už na 9.92 (+2.0), což je čtvrtý nejlepší výkon kontinentální historie.  Rychleji běželi pouze rekordman Francis Obikwelu z Portugalska (9.86) a Brit Linford Christie (9.87 a 9.91), oba na rozdíl od Lemaitra atleti tmavé pleti.

„Měl jsem průměrný start, ale druhá polovina běhu se mi povedla. Povedlo se mi zůstat uvolněný,“ komentoval svůj výkon jednadvacetiletý Francouz, který se blíží evropskému „rekordu“ i co do počtu výkonů pod deset vteřin. Nyní jich má na kontě sedm, úspěšnější byl jen Christie s devíti zářezy.
 
V Albi zaútočil Lemaitre i na vlastní národní maximum na dvoustovce, které má hodnotu 20.16. Útok to byl úspěšný, časomíra ukázala 20.08, leč neregulérní kvůli údaji z větroměru (+2.3). „I tak to není špatný výkon, ale udělal jsem pár technických chyb. Byl to můj pátý závod v průběhu tří dnů a určitě se mohu zlepšit,“ analyzoval po doběhu Lemaitre. 

Dobrá příležitost pro další posunutí výkonnosti čeká už za necelý měsíc, kdy se v korejském Tegu rozběhne světový šampionát.  Pokud budou platit papírové předpoklady, neměly by Lemaitra minout boje o medaile.

Adam Pražák

Vytisknout