přejdi na obsah | přejdi na menu | přejdi na vyhledávání

16. února 2017, 12:28

Mládežnická špička změří síly v Ostravě

Série republikových šampionátu bude pokračovat tím mládežnickým. Juniorská a dorostenecká elita se sejde ke svému měření sil o nadcházejícím víkendu v ostravské hale. V řadě disciplín se dají kromě dramatických soubojů o medaile očekávat i útoky na národní rekordy a historická maxima šampionátu.

Největší pozornost bude zaměřena nejspíš do výškařského sektoru, kde bude obhajovat titul Michaela Hrubá. Juniorská mistryně světa, finalistka loňského evropského šampionátu a účastnice olympijských her v Riu dokázala před rokem právě na mistrovství republiky juniorů a dorostu posunout hodnotu českého juniorského národního rekordu na 195 centimetrů. V letošní sezóně již několikrát překonala 190 centimetrů. Naposledy se jí to podařilo na mítinku Czech Indoor Gala, který se konal právě v ostravské hale. Otestovala si tak sektor před mistráky, kde by ráda přidala nějaké centimetry navíc a vylepšila tak své letošní maximum.

Hlavní konkurentkou jí bude Lada Pejchalová. Svěřenkyně trenéra Havelky má zatím letos skočeno 183 centimetrů a ráda by se ke Hrubé přidala s limitem evropský šampionát v Bělehradě. K tomu potřebuje zdolat 188 centimetrů, což je v možnostech výškařky, jejíž osobní maximum z léta je ještě o dva centimetry lepší. Lada si při Hustopečském skákání poranila kotník, ale pro mistrovství republiky by měla být v pořádku a v Ostravě by neměla chybět.

Zajímavý sprinterský trojboj zvolila další účastnice loňského ME v Amsterdamu a sedmá z juniorského mistrovství světa Tereza Vokálová. Ta zaklekne do bloků na šedesátce, dvoustovce a na šedesátce překážek. Na nejkratším hladkém sprintu změří síly s bronzovou medailistkou z loňského dorosteneckého mistrovství Evropy Nikolou Bendovou, která má jistě ambice na vylepšení rekordu šampionátu Hany Benešové, který má hodnotu 7.46.

Na šedesátce překážek by Vokálová letos ráda vylepšila svůj rekord šampionátu. V loňském roce zvládla tuto trať za 8.43. K tomu by potřebovala o tři setiny posunout své letošní maximum z Lince. Možná jí k tomu dopomůže konkurence její tréninkové kolegyně a vícebojařské mistryně republiky Jany Novotné. Ta bude startovat i v dálce, kde by ráda konečně pokořila šestimetrovou hranici, do které jí chybí pět centimetrů. Do závodu ovšem nepůjde jako vedoucí žena juniorských tabulek. Ještě o centimetr více má letos skočeno Adéla Záhorová.

Velmi zajímavý souboj se dá očekávat v závodě na 400 metrů juniorek, kde se proti sobě postaví loňská dorostenecká rekordmanka mistrovství Lucie Krupařová, stále se zlepšující Lada Vondrová a plzeňská Tereza Jonášová.

Stejnou skladbu disciplín jako Vokálová zvolila i čerstvá dorostenecká česká rekordmanka ve víceboji Anna Kerbachová. Na šedesátce překážek již letos dokázala dvakrát vylepšit národní historické maximum v této kategorii. Svou rychlost pak otestuje i na dvou zbylých hladkých sprintech. Na dvoustovce je navíc od loňského roku držitelkou rekordu mistrovství.

Tyčkařka Amálie Švábíková dokázala na loňském národním mistrovství vylepšit dorostenecký český rekord na 402 centimetrů. Bronzová z loňského mistrovství Evropy do 17 let by ráda přepisovala historické tabulky i v Ostravě. Vždyť má letos jako juniorka skočeno 417 centimetrů, což je o dva centimetry více než je stávající rekord mistrovství Kateřiny Baďurové (Janků).

Na dvoustovce juniorů bude obhajovat loňské zlato českobudějovický Jiří Polák, jenž v loňském roce šokoval překonáním národního rekordu této kategorie, který měl do té doby v držení Pavel Maslák. Polák jej časem 21.22 překonal o desetinu. Letos má zatím běženo 21.41 a je žhavým favoritem na zisk titulu. Na stejné distanci překonal v loňském roce české dorostenecké maximum Matěj Krsek. I on nebude v Ostravě chybět a je kandidátem na zlato nejen na dvoustovce, ale i na šedesátce.

Zajímavou podívanou slibuje i tyč juniorů. Vedoucí závodník českých tabulek Dan Bárta si dokázal v průběhu letošní halové sezóny posunout hodnotu osobního maxima již na 520 centimetrů. Druhým pětimetrovým tyčkařem v závodu bude Matěj Ščerba z Ústí nad Labem, který má letos skočeno 502 centimetrů.

Mistrovství České republiky juniorů, juniorek, dorostenců a dorostenek hostí ve dnech 18. a 19. února ostravská atletická hala. Program odstartuje v sobotu v 10:00 hodin, v neděli už od 9:30.

Další informace najdete v Zaostřeno na.

Petr Jelínek

Vytisknout