přejdi na obsah | přejdi na menu | přejdi na vyhledávání

20. května 2003, 19:29

Mítink „IAAF Super Grand Prix“ Zlatá tretra se blíží

Na devět bohatě obsazených disciplín v obou kategoriích se mohou těšit fanoušci atletiky při ostravském mítinku Zlatá tretra.

Letošní ročník populárního atletického podniku, který byl poprvé zařazen do prestižní kategorie IAAF Super Grand Prix, se uskuteční ve čtvrtek 12. června. Premiéru bude mít také závod mužů na 5000 metrů pod názvem Memoriál Emila Zátopka. Přímý přenos ze Zlaté tretry vysílá druhý program České televize od 18,30 hodin. Zlatá tretra 2003 přivítá takové množství hvězd světové atletiky, jaké dosud na mítinku na území České republiky nebylo k vidění. V závodě na 3000 m překážek žen se představí světová rekordmanka Alesja Turovová.

V loňském roce běloruská závodnice právě na Zlaté tretře překonala tehdejší nejlepší světový čas Polky Bakové výkonem 9:21,72. Aktuálně je tento čas druhým v historii, protože v červenci 2002 v Gdaňsku Turovová urazila 3000 m překážek za 9:16,51. Také na nejdelší trati mužů se v Ostravě postaví na start světový rekordman. Držitel nejlepšího času na 1500 m, Maročan Hicham El Guerrouj, dal přednost pětikilometrové trati, tedy Memoriálu Emila Zátopka.

Prvenství na 1500 m mužů by se tak za neúčasti El Guerrouje mělo stát kořistí keňských běžců. Druhý nejrychlejší čas historie na této trati zdobí osmadvacetiletého Bernarda Lagata. Jeho spolufavority budou bratři William a Cornelius Chirchirové. Starší William se před pěti lety výkonem 3:33,24 zařadil na 2. místo pro změnu juniorských světových tabulek. Teprve devatenáctiletý Cornelius v roce 1999 vybojoval titul mistra světa sedmnáctiletých a o rok později získal zlato na MS juniorů. V sezoně 2002 zaznamenal další výrazný úspěch své kariéry, když výkonem 3:30,24 vytvořil juniorský světový rekord, který platí dodnes. V ženské kategorii zastupuje střední tratě 800 metrů, kde bude hlavním tahákem úřadující mistryně Evropy a halová světová rekordmanka Jolanda Čeplaková ze Slovinska.

Závod na 800 metrů mužů se podle papírových předpokladů odehraje ve znamení souboje Jurije Borzakovského s africkými běžci. Vedle dvaadvacetiletého ruského držitele šestého času historie (1:42,47) se na start osmistovky postaví stříbrný z OH 1996 a MS 1999, Jihoafričan Hezekiel Sepeng, a další čtyři elitní Keňané. Ještě kvalitnější osobní maximum než Borzakovskij má na svém kontě Wilfred Bungei, který loni v září dosáhl času 1:42,34. Výkon pod 1:43 min. zdobí i Japheta Kimutaie. Rekord mítinku Zlatá tretra drží další z Keňanů, čtyřiadvacetiletý Joseph Mutua. Do pořadí může promluvit také mistr světa do 17 let z roku 1999 a juniorský mistr světa 2000 Nicholas Wachira.

Švédská výškařka Kajsa Bergquistová bude v Ostravě útočit na rekord mítinku Rusky Kupcovové, který má hodnotu 198 cm. Šestadvacetiletá mistryně Evropy z Mnichova 2002 v letošní halové sezoně celkem osmkrát pokořila hranici dvou metrů. Účast na Zlaté tretře přislíbila také česká rekordmanka Zuzana Hlavoňová, která letos kvůli zranění vynechala finální fázi halové sezony. V tyčkařském sektoru se objeví česká jednička Pavla Hamáčková, pro níž bude ostravský mítink také jedním z prvních závodů po delší odmlce zaviněné zraněním. V úvodu letošní sezony závodnice Dukly Praha stačila splnit limit pro HMS v Birminghamu, dokonce vytvořila národní rekord, ale bolesti kotníku jí nedovolily na halový světový šampionát odcestovat.

V excelentní formě se naopak na halovém MS představil americký dálkař Dwight Phillips. V osobním rekordu 829 cm získal v Birminghamu zlatou medaili, která je zatím nejzářivějším úspěchem jeho kariéry. Aktuální světová jednička na 400 m překážek Felix Sánchez z Dominikánské republiky v Ostravě nastoupí ke svému prvnímu velkému závodu sezony. Podle svých slov by byl pětadvacetiletý borec na Zlaté tretře spokojen s časem těsně přes 48 vteřin. Každopádně se od Sáncheze očekává útok na čelo letošních světových tabulek. Držitelem nejlepšího času na této trati je zatím Jamajčan Kemel Thompson (48,52). Se Sánchezem v Ostravě změří síly druhý muž mistrovství Evropy v Mnichově Jiří Mužík, který letos otestoval formu pouze na mítinku v Turnově, kde ale jeho výkon znehodnotil hustý déšť.

Nejkratší sprint mužů ozdobí hned dva závodníci, kteří umějí 100 m pod 10 vteřin. Shodným osobním rekordem 9,98 se mohou pochlubit Američan Coby Miller i Kim Collins ze souostroví Sv. Kryštof a Nevis. Rekord Zlaté tretry na stometrové trati 10,10 drží už od roku 1996 Američan Terrence Bowen. Coby Miller se letos začátkem května v Mexico City předvedl výkonem 10,07. Mezi ženami se v Ostravě představí legenda světového sprintu Merlene Otteyová, která se Zlaté tretry zúčastní po sedmi letech. Právě v roce 1996 se o start jamajské sprinterky na ostravském mítinku nejvíce zasloužil nedávno zesnulý místopředseda Českého atletického svazu Jan Slanina. Na jeho počest nyní závod na 100 metrů žen ponese název Memoriál Jana Slaniny.

Zlatou tretru ani letos nevynechá nejúspěšnější oštěpař všech dob Jan Železný. Ostravský mítink bude pro šestatřicetiletého světového rekordmana pravděpodobně jediným vystoupením na domácí půdě v této sezoně.  

Foto: F. Macák

Tomáš Klement

Vytisknout

Související články