přejdi na obsah | přejdi na menu | přejdi na vyhledávání

5. října 2007, 12:09

Mistryně světa ocení mladé a podpoří charitu

Oštěpařka Barbora Špotáková, mistryně světa a česká rekordmanka, završí 12. října v Břeclavi patronát nad letošním, již 26. ročníkem Corny středoškolského atletického poháru.

                                 Foto: Josef Čech

Součástí finále bude i dobročinný exhibiční hod mistryně světa. Výtěžek z něj bude věnován Dennímu centru Utilis a podpoří projekt Žijeme s vámi II.

V pátek 12. října se v Břeclavi sejde 16 nejúspěšnějších týmů středních škol v okresních a krajských kolech, aby se utkaly o celorepublikový pohár. „Dohlížet“ na ně bude oštěpařská šampiónka Barbora Špotáková, která je již druhým rokem patronkou Corny SŠAP. Letos již fandila mladým atletům na okresním kole v Ústí nad Labem a na krajském kole v Jihlavě,  v Břeclavi pak předá ceny nejúspěšnějším atletům a atletkám z celé České republiky.

Místní stadion hostí finále Corny SŠAP podruhé za sebou, o pohár se začne bojovat v pátek v 10 hodin. Poslední disciplína (štafety) uzavřou program kolem druhé hodiny. Bára přijede na jižní Moravu zhruba ve 12 hodin, ve 12.30 začne její autogramiáda. Následovat bude ve 13.15 exhibiční hod mistryně světa pro Denní centrum Utilis, které zajišťuje vzdělání dětí s těžkým zdravotním postižením a připravuje také své klienty v kurzech výtvarných a pracovních činností na začlenění do pracovního trhu. 1000 korun za každý metr Bářina charitativního hodu oštěpem dostane centrum na projekt „Žijeme s vámi II“. Po hodu dostanou prostor přítomní novináři, aby kromě podpisu Špotákové získali i zajímavé názory mistryně světa. Po zakončení soutěží pak oštěpařku čeká ještě vyhlášení vítězů v kině Koruna od 16 hodin.

Patronát nad Corny Středoškolským pohárem převzala Bára Špotáková po desetibojaři Tomáši Dvořákovi, trojnásobném mistru světa. Teď patří také Bára mezi nemnohé české mistry světa a její popularita mezi mladými pomáhá a jistě i nadále pomůže přitáhnout nové adepty k atletice.

Letos bojují mladé atletické naděje o pohár již po dvacáté šesté. Soutěž je určena pro studenty 1. až 4. ročníku SŠ (také pro kvinty až oktávy víceletých gymnázií), konkrétně sportovce narozené 1988 až 92 včetně. Okresní a krajská kola probíhají od 3. září do 5. října, finále je pak na programu 11. a 12. října v Břeclavi. Za školu mohlo v kvalifikačních kolech soutěžit až dvanáct atletů, pro finále jsou pak týmy desetičlenné. Hodnotí se podle bodovacích tabulek dva nejlepší výkony v jednotlivých sedmi disciplínách. Dívky běhají 60, 200 a 800 m, a hází tříkilovou koulí, chlapci: 100, 400 a 1500 m, a koule 5 kg. Pro obě kategorie pak platí výška, dálka a štafeta 100-200-300-400 m, která se ovšem v Břeclavi poběží z technických důvodů v opačném pořadí, tedy 400-300-200-100 m.

Z okresního kola postupovali vítězové do krajského. Totéž platí analogicky pro „pokračování“ do finále, v něm navíc startují dvě družstva s nejvyšším bodovým ziskem z 2., popř. 3. místa. Celkově tedy atmosféru finále zažije 16 středních škol z celé České republiky.

Corny středoškolský pohár pomáhá nejen přivádět nové naděje ke krásnému sportu. Podchycuje také mladé lidi, teenagery v obtížném věku, kdy mají jiné, mnohdy mimosportovní zájmy.

Michal Procházka

Vytisknout