přejdi na obsah | přejdi na menu | přejdi na vyhledávání

6. dubna 2011, 16:34

Mistryně Evropy Balčiunaiteová patrně dopovala, o titul z maratonu přijde

Litevská atletická federace potvrdila po jednání disciplinární komise dvouletý distanc, který své závodnici provizorně udělila v prosinci.

Do problémů dostala Živile Balčiunaiteovou dopingová zkouška, jíž se podrobila bezprostředně po svém překvapivém vítězství na ME v Barceloně, kde triumfovala v osobním rekordu 2:31:14. Test však prokázal odchylku od povoleného poměru mezi mužskými pohlavními hormony testosteronem a epitestosteronem, což indikuje užití nepovolených prostředků. Balčiunaiteová nepomohla ani obhajoba, v níž nestandardní výsledky dopingového testu vysvětlovala užitím přípravku na potlačení menstruačních bolestí.

balciunaiteova_zivile_AG_v.jpg
Balciunaiteovou mohli znát čeští diváci i ze Zlaté tretry Ostrava, vloni zde startovala na 10000 m, foto: www.graf.cz

Stávající verdikt mění výsledky mistrovského závodu v Barceloně. Na první místo se v upraveném pořadí posouvá dvojnásobná vítězka pražského Volkswagen maratonu Nailja Julamanová z Ruska, bronz na stříbro vylepší Italka Anna Incertiová a mezi medailistky se nově zařadí původně čtvrtá Ukrajinka Taťjana Filonjuková.

Dvaatřicetiletou Balčiunaitovou, pro níž byl triumf v Barceloně největším úspěchem kariéry, čeká dvouletý distanc. Její právníci však ještě zvažují odvolání k mezinárodní sportovní arbitráži CAS v Lausanne.

Adam Pražák

Vytisknout