Mistry v maratonu Serbessa a Martincová, Praha viděla rekord

Naturalizovaný Etiopan Serbessa a veteránka Ivana Martincová ovládli MČR, které se letos podvanácté běželo v rámci Pražského mezinárodního maratonu. V otevřené kategorii překonal časem 2:07:48 Keňan Patrick Ivuti 11 let starý TR.

Ivuti navázal na dva roky stará prvenství z Prahy na poloviční trati a z celého maratonu v Chicagu. V druhé polovině trati nastoupil spolu s krajanem Kibiwottem, odpojili se od vedoucí skupinky a v závěru to byl již souboj pouze jich dvou. Více sil měl nakonec Ivuti, který v čase jen o dvě vteřiny horším jeho OR překonal o minutu a 4 vteřiny pražský traťový rekord, který tu od roku 1998 držel další Keňan Elijah Lagat. Vedle 16 tisíc eur za prvenství se tak může těšit z další 10 tisíc eur za překonání maxima trati.

Na druhém místě letos doběhl se ztrátou pouhých šesti vteřin Kibiwott, obhájce loňského prvenství Mungara byl třetí. Kýženého času pod 2:10 však nedosáhl. Prvním Neafričanem byl Ukrajinec Antoněnko.

Nový český mistr, foto: J.Kucharčík

Nejlepším ze závodníků s českým občanstvím byl na 15. místě naturalizovaný Etiopan Mulugeta Serbessa. Osmatřicetiletý ortoped z Týna nad Vltavou získal premiérový titul mistra republiky v čase 2:27:16. "Kluci se možná báli dnešního tepla, kvůli tomu taktizovali a doplatili na to. Já jsem si před závodem nevěřil ani na páté místo (v domácím mistrovství)," řekl pro server behej.com Mulugeta Serbessa. "Ve srovnání s elitními běžci jsem já vlastně neběžec. Od rána do večera pracuju, včera jsem měl službu do desíti hodin."
Druhé místo v mistrovství obsadil  Petr Pechek (2:27:53), obhájce titulu Róbert Štefko doběhl třetí. 41letá legenda dosáhla času 2:28:02. "Čekal jsem, že dnešní počasí může sednout Mulugetovi, on má velmi spolehlivé výkony. Já bych potřeboval, aby bylo tak deset stupňů... Navíc jsem ráno skoro necítil nohy," smutnil Štefko.

Mezi ženami se z obhajoby maratonského titulu radovala 46letá Ivana Martincová (2:55:31). "Jsem ohromně spokojená. Je to můj pátý mistrovský titul. Získat tento bylo velice těžké, holky za mnou mne doháněly a navíc mne od 35.kilometru chytaly křeče," líčila Martincová, která se stala co do počtu titulů nejúspěšnější maratonskou běžkyní v ČR.  Solidního času 2:56:24 při svém maratonském debutu dosáhla na druhém místě Lenka  Šibravová,  jen o 11 vteřin byla pomalejší bronzová Jana Lelut, dříve Mostecká. Původně ve výsledcích uvedená Vendula Frintová odstoupila po 10. km.

Absolutní královnou ženského závodu při 15. ročníku Volkswagen maratonu Praha byla Ruska Gloková, jež 42195 m zvládla za 2:28:27. Až za ní se seřadily etiopské favoritky Sebokaová a Mutalová.