Mistry světa do vrchu Uganďan Kusuro a Italka Descová

pondělí 7. září 2009
Nejlepším umístěním českých vrchařů byla čtvrtá příčka týmu juniorů, individuálním maximem pak šestá místa Pichrtové a Bajzy.

25. ročník vrchařského šampionátu  hostilo město Chiavenna v italském lyžařském regionu Madesimo a zúčastnilo se ho 330 běžců z 35 zemí. Běželo se stylem „nahoru a dolu“ na 4.3 km dlouhém okruhu s převýšením 275 m. Juniorky jej absolvovaly jednou, junioři a ženy dvakrát a muži třikrát. Start byl v nadmořské výšce 1750 m a trasa vyžadovala častou změnu rytmu, přičemž povrch byl značně různorodý, od travnatého po skalnatý.

Závod žen plně ovládly Italky, které obsadily kompletní podium. Zvítězila Elisa Descová před Valentinou Belottiovou a Marií Robertiovou. Logickým vyústěním bylo zlato v soutěži týmů před Britkami a Američankami. České ženy byly šesté, když nejlepšího umístění (taktéž 6. příčka) dosáhla legenda této disciplíny Anna Pichrtová. Spolu s ní se na výsledku družstva  podílely ještě 12. Iva Milesová a 32. Ivana Sekyrová. Pavla Havlová doběhla na 34. místě.

Mezi muži se projevil nástup Afriky do této disciplíny. Jako první se v cíli objevil Uganďan Geoffrey Kusuro s téměř minutovým náskokem před dvojicí Azerya Weldemariam z Eritrey a dalším Uganďanem Jamesem Kibetem. Prvním Evropanem v cíli byl na čtvrtém místě Ital Bernard Demattesis, který tak nejvíce přispěl svému týmu k druhému místu mezi družstvy. Nejlepším kvartetem se prezentovala Eritrea, třetí byli Turci. Čeští muži skončili na osmém místě, když se nejlépe vedlo 25. Petru Pechkovi. Účet týmu dotvořili 31. Jan Havlíček, 37. Pavel Brýdl a 63. Dušan Podroužek.

V juniorské kategorii se zrodil nejlepší výsledek české výpravy, když se trio Jakub Bajza, Oldřich Schejbal a Petr Kaminski podepsalo pod čtvrté místo v soutěži týmů. Největší podíl na tom měl Bajza, který doběhl na šestém místě. Zvítězili Turci před Italy a Brity. Individuální vavřín patří domácímu Xavieru Chevrierovi.

V kategoriu juniorek vládlo Turecko, které vedle individuálního zlata Yasemin Canové získalo vavříny i z týmové soutěže. Osmé místo Kateřiny Berouškové a 13. příčka Petry Kuříkové stačilo v měření družstev na 6. pozici.