přejdi na obsah | přejdi na menu | přejdi na vyhledávání

5. září 2010, 23:57

Mistry světa do vrchu Mayrová a Gashazghi

Ve slovinském Kamniku se stali světovými šampiony zkušená Rakušanka a reprezentant Eritreje. České ženy skončily páté, nejlepší individuální výsledek pak zaznamenala třináctá Metelková.

Druhým rokem je šampionát vrchařů brán jako mistrovství světa zaštítěné světovou asociací (IAAF), jinak se klání vyznavačů zdolávání kopců a hor pro běžce všech kontinentů konalo již po dvacáté šesté. Tentokrát si dali dostaveníčko v Kamniku, nedaleko – 20 km severně – od slovinského hlavního města Lublaně. Hlavní kategorie mužů vybíhala ze Stranje do Gradišče, absolvovala tedy stoupání o takřka třináct set výškových metrů.

S dvanáct kilometrů dlouhou tratí se nejlépe srovnali afričtí zástupci, kteří nepustili mezi prvních šest nikoho jiného. Nejvyšší stupeň si vysloužil Eritrejec Samson K. Gashazghi, jenž o tři vteřiny předčil svého krajana Weldemariama. S bronzem se musel spokojit obhájce zlata Kusuro z Ugandy.
Z českých vrchařů dokázal nejlépe konkurovat Jan Havlíček, který dokončil jako 28. Jeho kolegové se nevešli ani do nejlepší šedesátky: do hodnocení družstev, v němž naši skončili dvanáctí, se započítával výsledek Jiřího Vojáka (63.), Petra Pechka (71.) a Tomáše Blahy (80.). Eritrejci ovládli bezpečně i týmovou soutěž, ve vyrovnané bitvě o zbylé kovy se radovali Američané ze stříbra a Italové z bronzu.

Ani v závodě žen, na o něco snazší trati – 8.5 km, převýšení cca kilometr – se mezi jednotlivkyněmi nekonala obhajoba titulu. Zlato si vybojovala s komfortním 38sekundovým náskokem Rakušanka Andrea Mayrová. Loňskou stříbrnou radost, i letošní z mistrovství Evropy, si za ní zopakovala Italka Belottiová, evropský triumf završila (byť mezi ženami se africké starty nekonaly) Švýcarka Strählová.
Český prapor, nejen mezi ženami, nesla nejvýše Taťána Metelková, která se dostala do cíle jako třináctá. Do čelní dvacítky se vešla také devatenáctá Pavla Schorná, úspěch v podobě pátého místa pak završila na 27. příčce Michaela Mertová. Tři individuální umístění v čelní desítce zajistily obhajobu zlata Italkám. Podobný úspěch s trojnásobným zastoupením mezi „top 10“ se podařil i těsně druhým Švýcarkám, bronz pak braly již s odstupem Rusky.

Mezi juniory, na stejné trati jako ženy, hrál prim eritrejský běžec, jmenovitě Andemichael. Neměl však k sobě žádného parťáka, a tak se v soutěží tříčlenných družstev radovali Turci vedení individuálně stříbrným Bozkurtem. Ani bronzový Belgičan Joly neměl v závodě krajany, a tak se o týmové medaile podělili druzí Němci a třetí Italové. Čeští junioři do bojů na čele nezasáhli, maximem bylo 29. místo Petra Kaminského, jehož do součtu družstva na dvanácté místo doplnili na konci čtvrté desítky Petr Frühauf a Jan Štochl.

Juniorkám na nejkratší trati (4.5 km délky, 430 převýšení) vládlo turecké duo Canová-Dagová, které k tomu získalo nádavkem i titul týmových mistryň světa. Bronz Pantheonové nedotlačil Francouzky k medaili z družstev, vedle Turkyň vystoupaly na stříbrný stupínek Rumunky, na bronzový pak Britky. Česká dvojice ve složení Petra Kubešová (16.) a Kateřina Beroušková (23.) obsadila sedmé místo.

Výsledky naleznete zde.

Michal Procházka

Vytisknout