přejdi na obsah | přejdi na menu | přejdi na vyhledávání

26. dubna 2003, 16:56

Mistry republiky v půlmaratonu Faschingbauer a Šádková

Titul mistra republiky si z Domažlic odváží devětadvacetiletý vytrvalec Pavel Faschingbauer, který dorazil do cíle třetí v čase 1:07:18 za vítězným Keňanem Victorem Gatundem (1:05:09) a Davidem Mukunyim (1:07:01).

"Z druhého titulu mistra republiky za sebou mám radost, z dosaženého času jsem ale zklamán. Chtěl jsem běžet v čase pod 1:04, což se mi nepodařilo." prozradil Pavel Faschingbauer a dodává: "Trať mně vyhovovala, znám ji dobře, ale špatné to bylo s počasím. Dnes bylo velké vedro a dole foukal protivítr. Závod jsem rozběhl, jak jsem potřeboval, ale Keňané pak začali sprintovat a já už se neudržel." Stříbrnou medaili vybojoval Jan Kreisinger v čase 1:09:46, třetí skončil Jan Bláha (1:10:04).

Domažlický rodák Pavel Faschingbauer si do své sbírky zlatých přidal již třetí cenný kov. Poprvé vyhrál mistrovství republiky v roce 1999, podruhé pak loni právě v Domažlicích, kde vybojoval v osobním rekordu 1:03:34 také limit na mistrovství světa. Faschingbauer se před měsícem vrátil ze soustředění ve Španělsku, kde absolvoval kvalitní přípravu, ale záhy se zranil na noze a jeho zdravotní problémy dovršilo chřipkové onemocnění. Nyní už je zdravotně v pořádku a další závod v půlmaratonu, kde se Pavel pokusí splnit limit na mistrovství světa, bude červnový závod ve švédském Malmö. "Doufám, že tam se mi limit na mistrovství světa splnit podaří," tvrdí Faschingbauer.

V ženské kategorii byla nejúspěšnější závodnice AC Pardubice Irena Šádková a časem 1:19:40 si vybojovala své první mistrovské zlato a stala se také vítězkou Domažlického půlmaratonu. Do cíle doběhla s úsměvem a prozradila: "V Domažlicích jsem chtěla získat medaili, pokud možno, tu nejcennější. Ve vítězství jsem úplně nevěřila, ale manžel se se mnou vsadil, že vyhraju. Dnes to oslavíme," přiznala se Šádková a dodala: "Počasí mi nevyhovovalo, bylo velké vedro, čas tedy odpovídá podmínkám. Trať v Domažlicích byla dobrá, náročně trati mně nevadí, s kostkami na náměstí jsem se už smířila…". Druhá skončila Radka Churaňová (1:22:09) a třetí Ivana Martincová v čase 1:22:57.

Západočeské městečko Domažlice se dějištěm mistrovství České republiky v půlmaratonu stalo již popáté. Na startu Domažlického půlmaratonu se objevilo 164 závodníků, z toho pouze 12 žen. "Jsme rádi, že půlmaraton se opět po roce vrátil do Domažlic a můžeme tak oslavit již jubilejní desátý ročník. Osvědčil se lidový běh a úspěch především u dětí měl také projekt Českého atletického svazu Dětská atletika s Českou spořitelnou," uvádí ředitel závodu Petr Konop. Projekt vzbudil u dětí velký zájem, na prezentaci se dokonce tvořily fronty. Děti si vyzkoušeli jednotlivé atletické disciplíny formou hry s jednoduchými a lehkými pomůckami a zasoutěžili si o zajímavé ceny. "Projekt Dětská atletika s Českou spořitelnou bude pokračovat i v rámci dalších závodů garantovaných Českým atletickým svazem. Cílem projektu je nejen pobavit ty nejmenší, ale také přitáhnout je blíže k atletice. Měl by být také výzvou pro rodiče, kteří většinou rozhodují o tom, pro jaký sport se jejich děti nadchnou," uvádí ředitel Českého atletického svazu František Fojt.

Kompletní výsledky Domažlického půlmaratonu.
Kompletní výsledky M ČR v půlmaratonu.

Karolína Farská

Vytisknout