přejdi na obsah | přejdi na menu | přejdi na vyhledávání

17. září 2011, 18:30

Mistry republiky se stali atleti Dukly a závodnice USK

Republikový šampionát družstev vyhrála v mužské kategorii po veletěsném souboji Dukla Praha nad obhájci z Kroměříže, ženám jasně vládly Vysokoškolačky.

Atleti Dukly a Kroměříže spolu na pražské Julisce sváděli po celý den lítý a vyrovnaný souboj a po poslední disciplíně dosáhli totožného bodového zisku. O republikovém mistru tak muselo rozhodovat až pomocné kritérium, tedy počet dílčích vítězství v jednotlivých disciplínách. Zde byli mírně úspěšnější zástupci domácího armádního týmu, kteří vyhráli osmkrát, zatímco jejich velcí konkurenti vybojovali o jedno prvenství méně. Třetí příčku obsadila s větším odstupem Univerzita Brno, která však na druhou stranu měla i dostatečný náskok před čtvrtým Kladnem. 


Atleti Dukly po třech letech ukončili kralování Kroměříže
a získali svůj historicky 51. titul, foto: I. Roháčková

V ženské kategorii bez problémů obhájily titul atletky USK Praha. Druhé skončily s 20bodovým odstupem jejich městské rivalky z Olympu, bronz vybojovaly zástupkyně SSK Vítkovice.

Počasí letošnímu republikovému šampionátu družstev přálo, méně tak už relativně pozdní termín. Únava závodníků z dlouhé sezony se nutně musela podepsat na dosažených výkonech, stejně jako to, že oddíly zpravidla nedisponují kvalitou závodníků pro všechny disciplíny. Charakteristické tak byly velké rozdíly mezi výkony, navíc v řadě disciplín nestartoval plný počet startujících.  

Hvězdou mistrovství byla stříbrná medailistka z nedávného mistrovství světa Barbora Špotáková, která v dresu vítězného USK Praha předvedla 62.94 m. Donedávna přitom počítala, že v tomto termínu už bude mít po sezoně. „Cítila jsem ale, že se mi ke konci sezony dobře závodí a řekla jsem si, proč bych si nezaházela, když je šampionát na mém domovském stadionu. S výkonem jsem spokojená, všechny hody padaly někam k šedesátce. Bylo to z mé strany důstojné zakončení sezony,“ prohlásila svěřenkyně Jana Železného, která si závod užila až na to, že poté, co ze sektoru odběhla k výšce Kateřina Cachová, zůstaly Špotákové v soutěži jen dvě soupeřky. „To bylo smutné, navíc náročné, protože pokusy po sobě následovaly snad ještě rychleji než na tréninku,“ okomentovala to Špotáková.

Navzdory pozdnímu termínu předvedli kvalitní výkony i její kolegové z reprezentace. Lucie Škrobáková zaběhla krátké překážky za 12.95 (-0.7), Jiřina Ptáčníková skočila o tyči 440 cm, diskařka Věra Cechlová hodila 59.38. Zuzaně Bergrové se v závěru sezony povedlo výrazně pokořit 57vteřinovou hranici (56.22) na trati 400 m př., její kolegyně z úspěšné štafety z mistrovství světa, Jitka Bartoničková, vyhrála hladkou čtvrtku za 53.51.
 
Mezi muži se talentovaný sprinter Pavel Maslák blýskl dvoustovkou jen o 6 setin pomalejší národního rekordu, když zaběhl čas 20.66 (-0.1). Pavel Jiráň dosáhl nejlepší české čtvrtky v sezoně 46.60, Jan Kudlička vyhrál tyč výkonem 550 cm a ve výšce neměl konkurenci Jaroslav Bába. „Závod jsem si užíval, i když už netrénuji a únava po dlouhé sezoně je trochu znát. Cílem bylo vyhrát a získat body pro oddíl,“ hodnotil závodník Dukly, jehož dnešním maximem bylo 225 cm. „Chtěl jsem zakončit výkonem 230 cm a jeden pokus byl docela nadějný. Škoda, že nevyšel, ale nevadí. Už se těším, jak si trochu odpočinu,“ dodal čtvrtý muž letošního mistrovství světa a nepochybně nebyl sám, kdo se těšil na zasloužený oddech po náročné sezoně.

Výsledky 

Adam Pražák

Vytisknout