Mistry republiky pojedenácté Kamínková a potřetí Kreisinger

Řada běchovických titulů Petry Kamínkové zůstává nepřerušena. Jan Kreisnger podlehl v celkovém pořadí pouze Američanu Ryanu Patricku Vailovi.

Fenomén Petra Kamínková znovu zaúřadoval, tentokrát ji však soupeřky řádně potrápily, až do cíle Na Pražačce. „Je opravdu hezké, že jsem opět obhájila, dnes to bylo opravdu těžké. Získala jsem náskok už po třech kilometrech, potom jsem ho zvyšovala. Do kopce si ale nevěřím, takže mě soupeřky začaly dotahovat. Jsem ráda, že jsem to udržela,“ radovala se teď už jedenáctinásobná šampionka silničního mistrovství ČR, která přiznala, že zranění kotníku ji přece jen limitovalo. „Jak byl asfalt vyhřátý, pálila mě od toho šlapka, takže mi z toho ztuhlo až zadní stehno. Navíc soupeřky běžely ve skupince a já šla hodně dlouho sama, takže to bylo hodně těžké,“ přiznala olomoucká atletka, která musela oproti loňsku takřka půl minuty srazit na výsledných 35:46.

Jen o 11 vteřin totiž za Kamínkovou, a tedy ještě pod 36 minut, finišovala Ivana Sekyrová. Kromě výrazně lepšího času si také polepšila o jednu příčku oproti loňsku. „Jsem strašně šťastná z medaile, je po loňsku moje druhá,“ uvedla v cíli sokolovská běžkyně. „Petře jsem se dnes přibližovala, moc mi pomohlo, že jsem přemluvila ke spolupráci Zuzku Schindlerovou, takže jsme spolu běžely hodně dlouho až do kopce. Jednou bych se chtěla Petry udržet a třeba ji i porazit,“ přála si Sekyrová. Zmíněná Zuzana Schindlerová, reprezentantka v chůzi, 19. na MS, si doběhla pro premiérovou medaili na šampionátu na silnici v čase 36:19. Evě Tománkové, její kolegyni z USK Praha, nestačilo letos ani 36:33, přesně o půl minuty lepší čas jako loni k obhajobě stříbra, dokonce skončila nepopulárně bramborová. Pátá protnula cíl Maďarka Ida Kovácsová a ještě šestá Marta Fenclová běžela rychleji jak loňské medailistky.

Juniorkám ukázala záda finalistka ve stýplu na MEJ Martina Bařinová, v absolutním pořadí devátá. Dlouho vedla rovněž úspěšná reprezentantka, ovšem v běhu do vrchu, Kateřina Beroušková. „Běžela jsem zpočátku opatrně. Soupeřka mi utekla hned na prvních dvou kilometrech, v polovině trati měla náskok asi 100 metrů, ale už 2.5 kilometru před cílem, jsem ji předběhla. Závod se mi opravdu líbil,“ přiznala Bařinová. Třetí skončila Petra Kubešová.

Hlavními otázkou mužského závodu bylo, zda Jan Kreisinger potvrdí po loňské vynucené odmlce návrat na mistrovský trůn. Stalo se, i když v absolutním pořadí se běžec v barvách Kroměříže musel sklonit před americkým borcem. Ryan Patrick Vail, manžel dnes čtvrté Evy Tománkové, protnul cíl v čase rovných 30 minut, tedy na vlas stejným výkonem jako vítězný Robert Štefko před čtyřmi lety. Slovák, který přijal české občanství, je také posledním, kdo v Běchovicích dokázal stlačit čas pod půlhodinu – stalo se tak o rok dříve, tedy 2004 (29:34). „Byl to opravdu těžký závod, zvlášť kopec. Ten jsem nečekal tak dlouhý. Ale počasí bylo skvělé a běželo se mi dobře. Doufám, že za rok tady budu moct být znovu,“ přál si Vail.

Také český mistr Kreisinger uznal, že to dnes neměl vůbec snadné. „Mám toho plné zuby, v konci jsem byl rád za to, že jsem udržel pozici, na Ryana už jsem neměl. S časem bych byl spokojený, kdyby to bylo pod těch 30:30, jak jsem říkal před startem,“ pokrčil rameny vítěz MČR, jenž za svým výkonnostním cílem zaostal nakonec o 9 vteřin. Mezi něj a jeho kouče Štefka se dostali další zahraniční hosté, Keňan Francis-Kimurgor Kimutai a Maďar Tamás Tóth. Oba svoje časy ještě také zmáčkli pod 31 minut, o 7, resp. o 3 vteřiny.

Loňský český šampion Robert Štefko běžel dnes 31:08, tedy o 13 vteřin rychleji než před rokem a kromě pátého místa absolutně přidal další medaili z MČR, tentokrát stříbrnou. „Kdyby trochu víc trénoval, měl bych zase starosti,“ odmítl Kreisinger tezi, že nyní nastalo jeho období. „Doufám, že moje tréninky posunou Honzu dál. Na Američana dnes neměl, ale líbilo se mi, že bojoval až do konce. Já sám mám z dnešního závodu dobrý pocit,“ prohlásil v cíli 41letý matador Štefko. Pro bronz si za kroměřížskými doběhl o dvacet let mladší Lukáš Kourek z Nového Města na Moravě (31:34). Pod 32 minut se dostali ještě Tomáš Blaha, loni bronzový, a Martin Kučera, naopak před rokem stříbrný Pavel Faschingbauer zůstal vteřinu nad touto metou.

Byl však lepší než nejrychlejší junior Jakub Bajza z Kroměříže, tomu změřili 32:21 tedy o 20 sekund více. Stříbro patří Jiřímu Homoláčovi za 33:05, bronz získal věkem ještě dorostenec Vlastimil Šroubek.

Náročnou běchovickou desítku dnes dokončilo 1190 běžců, z toho sedm z nich už dosáhlo osmdesáti let. A byl mezi nimi i Luboš Otčenášek, jenž se dostal do cíle již po dvaapadesáté v řadě a na tři starty už se přiblížil i absolutnímu rekordmanovi v počtu startů Jaroslavu Kočímu. Stejně tak zvládla trať i ženská šampionka Věnceslava Pokorná, letos už jubilejně nepřerušeně potřicáté.

Z výsledků mistrovské kategorie:
ŽENY - 1. Petra Kamínková (Olomouc) 35:46, 2. Ivana Sekyrová (Sokolov) 35:57, 3. Zuzana Schindlerová 36:19, 4. Eva Tománková (obě USK Praha) 36:33, 5. Ida Kovácsová (Maď.) 36:45, 6. Marta Vlčovská (AC Pardubice) 36:57
JUNIORKY - 1. Martina Bařinová (Přerov) 38:54, 2. Kateřina Beroušková (Mílaři Domažlice) 39:27, 3. Petra Kubešová (Jeseniova Praha) 41:29
MUŽI - 1. Ryan Patrick Vail (USA) 30:00, 2. Jan Kreisinger (Kroměříž) 30:39, 3. Kimutai Francis-Kimurgor (Keňa) 30:53, 4. Tamás Tóth (Maď.) 30:57, 5. Róbert Štefko (Kroměříž) 31:08, 6. Lukáš Kourek (NM na Moravě) 31:34
JUNIOŘI - 1. Jakub Bajza (Kroměříž) 32:21, 2. Jiří Homoláč (Uni Brno) 33:05, 3. Vlastimil Šroubek (Marathon Plzeň) 34:31