přejdi na obsah | přejdi na menu | přejdi na vyhledávání

15. července 2010, 16:04

Mistrovství se vrací po třech letech do Třince

Domácí atletickou elitu uvidí po třech letech znovu severovýchod republiky. Na zdejším městském stadionu proběhne o víkendu 17. a 18. července mistrovství ČR mužů a žen.

Šampionát bude prověrkou pro plejádu limitářů před Barcelonou a poslední šancí pro ostatní nominovat se na kontinentální vrchol sezony.

Zkušení Třinečtí
Moravskoslezská výspa nabízí pro vrcholnou atletiku skvělé podmínky. „Třinec má možná pro mnohé nevýhodnou geografickou polohu, ale na druhé straně to vyvažuje celá řada výhod,“ připomněl ředitel ČAS František Fojt. „Nemusím zdůrazňovat sílu třinecké atletiky v minulosti ani současnosti, kdy zde velmi dobře pracují s mládeží. Především mají silné organizátorské zázemí,“ pochválil dále Třinecké a dávají mu za pravdu minulá mistrovství, nejen v roce 2007, ale také 1997. „Bude to jistě vrchol domácí atletické sezony,“ nepochybuje Fojt.

Stadion se plní
„Stadion byl před třemi lety zrekonstruován, má certifikaci, teď jsme jej znovu nalajnovali a také přidali 900 sedaček na protilehlé tribuně,“ přiblížila za pořadatelský TJ TŽ Třinec ředitelka závodů Emílie Szmeková. „Na stadion se vejde až deset tisíc lidí, prodaných nebo rozdaných už máme pět a půl tisíce vstupenek,“ doplnila důkaz o předpokládané pěkné kulise mistrovství. „Pro pohodlí diváků bude instalována velkoplošná obrazovka,“ přidala Szmeková jedno z lákadel pro diváky. Tím hlavním budou pochopitelně samotné výkony atletů, kterých se do Třince sjede na čtyři stovky a publiku předvedou přes pět set startů. „Počasí je hlášené horké, ale je to lepší než zima. Vše je připraveno, aby tu padl nějaký ten český rekord,“ přeje si ředitelka mistrovství.

Poslední šance pro Barcelenu
Z pohledu blížícího se mistrovství Evropy bude pochopitelně zajímavé sledovat, jak si povedou jeho už jistí účastníci, ale i ti, kteří doufají v „last minute“ nominaci. „Je to poslední šance pro ty, kterým se ještě nepodařilo splnit výkonnostní kritérium, ale i možností předvést se pro ty, kteří už limit mají v kapse,“ shrnul šéf reprezentace Tomáš Dvořák. „Mistrovství Evropy bude i vzhledem termínu velmi kvalitní,“ dodal. A koho z již jistých účastníků pro Barcelonu uvidíme v Třinci?


Tisková konference k MČR v hotelu Praha, zleva Holuša, Rosolová, Fojt, Dvořák, Szmeková - foto: O. Kahoun

Hvězdou Špotáková
Tváří šampionátu je aktuálně největší česká hvězda, oštěpařská šampionka a rekordmanka Barbora Špotáková. Její soutěž startuje v neděli ve tři hodiny a měla by být vrcholem celého mistrovství. Český oštěp, to ale není jen Špotáková, v sektoru uvidíme také kolegyni Klimešovou a ještě předtím i trio mužských limitářů, Frydrycha, Veselého a Vadlejcha, z nichž všichni mají potenciál přehodit osmdesátimetrovou hranici.

Na ovále 16 reprezentantů pro ME
Koho dalšího z nominovaných do Barcelony uvidíme na dráze? Ze sprinterů na hladkých tratích to bude čerstvý národní rekordman na 100 metrů Veleba i aktuální ženská jednička Čechová. Na dvojnásobné trati budeme sledovat souboj Vojtíka se Szeteiem, a otázkou bude, nakolik soupeřky proženou suverénku Rosolovou (o jejím rozpoložení viz tento článek), jednou z nich bude rekordmanka na 400 m překážek a kolegyně z tréninkové skupiny Hejnová. Čtvrtkaři mají poslední šanci srazit průměr štafety pod požadovaných 46.6, zatím se to však povedlo jen Prorokovi, který ovšem poměří síly na překážkách s Uhlíkem. Jejich ženské kolegyně mají štafetovou jistotu, a tak se vedle Bartoničkové objeví pro potvrzení role náhradnice i Slaninová, která úspěšně zaskakovala v týmu v Budapešti.

Krátké překážky – to by měla být doména národních rekordmanů Škrobákové a Svobody, v jeho případě bude zajímavá konfrontace s tréninkovým parťákem Mazáčem, tedy nastupujícím mládím. Proti Bergrové se na překážkové čtvrtce postaví Volfová. Z běžců-limitářů se středotraťař Holuša ukáže rovněž na 400 metrech (o jeho rozpoložení viz tento článek), naopak Masná na půlce i čerstvá rekordmanka ve stýplu Lustigová zaútočí na tituly na svých tratích.

V technikách 19 nominovaných do Barcelony
Tyčkařský sektor ozdobí kvartet limitářů Balner, Kudlička, Maláčová, Ptáčníková, posledně jmenovaná si navíc zkusí i dálku. Zatím jediným výškařem pro ME je Bába, stejně jako Novotný dálkařem. Naopak ve trojici do Katalánska odcestují koulaři Kárníková, Žalský a Machura. První dva jmenovaní si přihlásili také disk, v němž se poměří se specialisty Cechlovou, Marcellem a Malinou. Kladivářky pojedou ve dvojici, souboj Šafránková s ve středu přibyvší Ledvinovou otevře v sobotu v 10:30 celý šampionát.

Zvláštní odstavec věnujme vícebojařům. Klučinová asi neabsolvuje komplet svých pěti přihlášených startů: překážek, dálky, výšky, koule nebo oštěpu. Před podobnou volbou možná stojí také Cachová, která ovšem ve svém výběru nemá vrhačské disciplíny. Postrádat budeme na startu Šebrleho, který se zranil a uzavřenou kapitolou je pro něj i start na mistrovství Evropy.

„Last minute“ limitáři?
Přes vysoký počet již nominovaných stále zůstává poměrně početná skupinka těch, kterým limit, některým velmi těsně, zatím uniká. Určitě mezi ně patří obě krátké štafety, mílaři Kocourek, Kourek nebo Živec, stýplař Mikulenka, výškařky Straková a Marešová, tyčkaři Janáček a Bechyně, dálkař Wagner, trojskokanka Šestáková, diskařka Klausová nebo kladivář Melich. O účasti v Barceloně však jistě přemýšlí širší pole atletů, poslední šanci proměnit sen ve skutečnost budou mít na stadionu v Tyršově ulici v Třinci v sobotu od 14:30, kdy začíná hlavní program, a v neděli pak od 13 hodin.

Český atletický svaz i pořádající oddíl TJ TŽ Třinec doufají, že atleti budou mít ke svým výkonům skvělou diváckou kulisu. Třinečtí již před třemi lety dokázali, že jsou fandy atletiky, letos by se situace měla opakovat. Vstupenka na každý den stojí 50 Kč. V ceně je i doprovodný program pro děti, který na ně čeká v sobotu dopoledne (od 10:30) ve formě projektu Atletika pro děti. Nejmenší ratolesti si budou moci zábavnou formou a s pomocí lehkých atletických pomůcek vyzkoušet několik disciplín, za své výkony pak dostanou odměnu ve formě diplomu a drobných dárků.

Více informací naleznete v rubrice Zaostřeno na, kde jsou také statistiky mistrovství.

Michal Procházka

Vytisknout