přejdi na obsah | přejdi na menu | přejdi na vyhledávání

23. listopadu 2011, 11:25

Mistrovství republiky v krosu se vrací do Bruntálu

Posledním republikovým mistrovstvím sezony 2004 bude tradičně mistrovství ČR v krosu.


Foto: J. Čech
Boje o tituly ve všech kategoriích se odehrají v sobotu 27. listopadu v Bruntále, kam se šampionát krosařů vrací po osmi letech. V roce 2001 pořádal oddíl Olympia Bruntál ještě mistrovství ČR v krosu dorostenců a žactva. Bruntálští se soutěže na republikové úrovni zhostí již posedmé. „Pro náš oddíl je velkou ctí, že může tuto vrcholnou běžeckou akci uspořádat. Organizační výbor pracoval na přípravě závodů celý rok,“ uvedl předseda organizačního výboru a předseda TJ Olympia Bruntál Jan Urban. Mistrovství České republiky v krosu se koná pravidelně od roku 1969. Trať závodů bude vedena převážně Městským parkem v Bruntále po hlinitých cestách a loukách, kde je pro běžce připraven kilometrový a dvoukilometrový okruh. 
Závodníci dvakrát překonají potok po nově vybudované dřevěné lávce. Na okruhu bude umístěna jedna umělá překážka. Jako první odstartují v 10.30 žákyně na 2000 m, o kilometr delší trať čeká žáky (10.45) a dorostenky (11.05). Dopolední soutěžní program uzavřou dorostenci závodem na 4000 metrů, jehož startovní výstřel zazní v 11.20. Hlavní pozornost bude upřena k odpolednímu bloku, v 11.55 vyběhnou na trať 4000 m muži – mílaři, o 30 minut později na stejné distanci juniorky. Závod žen na 6000 m bude zahájen ve 12.55. Muži – vytrvalci (10 km) startují ve 13.30, poslední boj o mistrovské tituly vypukne ve 14.10 mezi nejlepšími juniory v závodě na 6000 m.

Nejvíce zlatých medailí v historii mistrovství ČR v krosu nasbírali Vlastimil Zwiefelhofer a Božena Sudická-Vykydalová, oba po sedmi titulech. Se šesti nejcennějšími kovy je následuje bruntálská běžkyně Jarmila Urbanová. Z aktivních závodníků patří mezi nejúspěšnější účastníky mistrovství Tomáš Krutský a Zdeněk Dúbravčík, kteří se honosí čtyřmi tituly. Oba budou v Bruntále obhajovat stříbrné medaile v závodě vytrvalců, resp. mílařů. Trojnásobná mistryně ČR Jana Biolková přijede na sever Moravy jako úřadující šampionka, na loňském MČR v Novém Městě nad Metují těsně porazila zkušenou Petru Kamínkovou.         

Nejúspěšnější závodníci kromě medailí obdrží poháry od sklářů z Vrbna pod Pradědem. Pořadatelé mysleli také na diváky, kteří se při sledování kvalitní atletiky zapojí do tomboly o atraktivní věcné ceny. Slavnostní zahájení mistrovství proběhne už v pátek 26. listopadu v městském divadle v Bruntále. Na sportovním galapředstavení od 19.30 hodin vystoupí významné osobnosti z oblasti sportu, showbyznisu i politiky, jako jsou světová rekordmanka a mistryně světa na 800 m Jarmila Kratochvílová, olympijská vítězka v hodu oštěpem Dana Zátopková, hokejový mistr světa Jozef Golonka, německý houslový virtuos Stephan Knies či trojnásobný Zlatý slavík Dalibor Janda. Záštitu nad mistrovstvím převzal ministr zemědělství Jaroslav Palas, bývalý člen místního atletického oddílu.

Záznam z mistrovství ČR v krosu vysílá Česká televize ve čtvrtek 2. prosince od 19.20 hodin na programu ČT2. 

Více informací k mistrovství naleznete v sekci ZAOSTŘENO NA...

Tomáš Klement

Vytisknout