přejdi na obsah | přejdi na menu | přejdi na vyhledávání

23. listopadu 2011, 11:25

Mistrovství republiky slibuje atraktivní podívanou

Renovovaný stadion, mocná divácká kulisa a téměř kompletní účast domácí atletické špičky, to jsou přísliby spojované s nadcházejícím mistrovstvím ČR mužů a žen.

              
Foto: Josef Čech                                              


35. domácí šampionát proběhne tento pátek a sobotu na městském stadionu ve Štruncových sadech v Plzni. Bojovat se bude nejen o mistrovské tituly, ale i o nominace na blížící se olympijské hry v Aténách. Západočeská metropole hostí vrchol domácí atletické sezony podruhé v historii. Před čtyřmi lety se organizátorům podařilo přilákat do tribun na 17.000 diváků. Předseda organizačního výboru, Dr. Jaromír Frič, doufá, že podobný, ne-li větší zájem bude i o letošní ročník. „Udělali jsme pro to všechno,“ dušuje se a vypočítává změny, kterými stadion prošel, aby zajistil větší komfort jak divákům, tak soutěžícím. Přibylo mnoho nových sedaček, byla dobudována zadní část stadionu s vrhačskými sektory, rozvinulo se rozcvičovací zázemí...

Na letošním mistrovství republiky se chystá startovat více jak sedm stovek domácích atletů. Sejít by se měla kompletní česká špička kromě těch atletů, které sužují zdravotní problémy. Určitě bude chybět například Jan Železný, nejistá je účast Ludmily Formanové. I tak se ale můžeme těšit na zajímavé souboje v mnoha disciplínách.

Ve výšce mužů se očekává velké klání mezi medailistou z halového mistrovství světa v Budapešti Jaroslavem Bábou a v poslední době výtečně skákajícím Svatoslavem Tonem. Ve vyhecované  bitvě, do níž jistě budou chtít promluvit i oba bratři Janků, by mohl být pokořen i letitý národní rekord  Jána Zvary (2.36).

Obdobný nervák lze čekat i v dálce žen. Zde je ve hře především možná nominace pro olympijské hry. Tři dálkařky, Ščerbová, Darmovzalová a Komrsková, mají splněný nominační „B“ limit. S ním ale může jet do Atén jen jedna z nich, ta s nejlepším výkonem z oficiálních závodů. Jejich přímý souboj v Plzni by mohl řešení postupové tajenky hodně napovědět.

O limit na olympijské hry se bude v závodě na 1500 metrů pokoušet i Andrea Šuldesová. Bojí se ale nízké konkurence ve své disciplíně. „Největší moje soupeřky jsou buď zraněné nebo čerstvě ukončily kariéru. Vypadá to trochu na sólo závod a z těch limity moc nepadají. Ale rekord mistrovství republiky (4:14,37) by padnout mohl,“ spekulovala o svých možnostech na dnešní tiskové konferenci.

Naopak silně obsazený je například běh na 400 metrů a to jak hladkých, tak s překážkami, kde se očekává souboj Jiřího Mužíka se Štěpánem Tesaříkem. Ve výšce žen změří síly úřadující halová mistryně republiky Barbora Laláková, Inge Janků, Iva Straková a Zuzana Hlavoňová. Ta se bude pokoušet o už desátý domácí titul ve skoku vysokém žen. Její sbírka aktuálně devíti titulů je kupodivu až třetí nejhojnější.

Největší sběratelkou titulů je Nikola Tomečková. Do Plzně si s novým příjmením Brejchová přijíždí pro dvanácté zlato v hodu oštěpem.
Štruncovy sady zařadily do svých kalendářů i obě desetibojařské hvězdy. Tomáš Dvořák nastoupí v oštěpu, Roman Šebrle si střihne dokonce tři disciplíny: sprint na 100 metrů, dálku a 110 metrů překážek.

To je jen výběr z lahůdek, které jsou divákům nachystány k ochutnání. Není možné je zde představit všechny. Jak prohlásil na tiskové konferenci k MČR Václav Fišer, šéftrenér ČAS: „Musel bych vám přečíst celou startovní listinu.“

Páteční program letošního mistrovství republiky začíná na městském stadionu ve Štruncových sadech v 15 hodin, sobotní o hodinu dříve.

Adam Pražák

Vytisknout