přejdi na obsah | přejdi na menu | přejdi na vyhledávání

17. února 2004, 15:36

Mistrovství republiky by mohlo rozšířit řady limitářů do Budapešti

Jubilejní třicátý ročník halového mistrovství České republiky se po roční přestávce zaviněné předloňskými povodněmi opět vrací do haly Otakara Jandery v zařízení Odboru sportu MV ČR.

Ve dnech 21. – 22. února se v nově zrekonstruované hale sejde česká atletická seniorská špička.Halové mistrovství České republiky mužů a žen se stane předzvěstí blížícího se mistrovství světa v Budapešti. Právě toto mistrovství bude totiž poslední příležitostí ke splnění limitu pro účast na světovém šampionátu.
Limit na světový šampionát má splněno zatím 7 českých atletů – Jaroslav Bába (výška), Kateřina Baďurová (tyč), Tomáš Janků (výška), Adam Ptáček (tyč), Michal Šneberger (800 m, 1500 m), Roman Šebrle (sedmiboj), Andrea Šuldesová (1500 m, 3000 m). Mistrovství republiky je poslední možností, kdy je možné řady českého atletického týmu do Budapešti ještě rozšířit. „Stále věřím, že do Budapešti pojede okolo deseti českých atletů, takže by o víkendu mohly ještě ty tři limity přibýt,“ zůstává u svých původních prognóz šéftrenér ČAS Václav Fišer

Očekávaný je útok na limit trojskokanky Šárky Kašpárkové, která se o něj marně pokoušela již dvakrát, ale čtrnáctimetrovou hranici se jí zatím překonat nepodařilo. Souboj v trojskokanském sektoru by mohl být letos více než zajímavý, protože kromě Šárky Kašpárkové by se o limit na mistrovství světa mohla pokoušet ještě Martina Darmovzalová, která letos na Zimní Pražské tyčce předvedla skvělý výkon v dálce (6.57).

Limit žen by mohl být dosažitelný také pro výškařku Zuzanu Hlavoňovou. Ta v minulém týdnu bojovala se chřipkou, a tak právě Brněnská laťka či halové mistrovství republiky se stanou její poslední možností k probojování se do Budapešti. „Tento týden se věnuji ještě tréninku a přípravu směřuji na halové mistrovství republiky, právě v Praze bych se chtěla pokusit o splnění limitu. Již dlouho jsem nebyla na velké atletické akci jako je mistrovství světa, takže bych do Budapešti ráda jela. Uvidím, zda se mi to podaří. Pokud ne, hlavu si s tím lámat nebudu,“ uvedla Hlavoňová. Konkurentkami Hlavoňové budou například Iva Straková, Barbora Laláková či Inge Janků. 

Další horkou favoritkou na limit do Budapešti je Lucie Martincová, která se zatím marně pokouší o překonání 8.10 v běhu na 60 metrů překážek. Nejblíže ke splnění této hranice byla minulý týden na Zimní Pražské tyčce, kdy doběhla do cíle v čase 8.12.Tedy i běh žen na 60 metrů překážek se v hale Otakara Jandery v zařízení Odboru sportu MV ČR může stát zajímavou podívanou.

Ale nejen plnění limitů na halové mistrovství světa bude tahákem letošního mistrovství. Půjde také o mistrovské tituly, a tak se můžeme těšit na vzájemné souboje v jednotlivých disciplínách. Například výškařský sektor mužů bude skýtat zajímavou podívanou. Představí se současný nejlepší český výškař, mladičký Jaroslav Bába, který již letos prokázal výbornou formu. Zahanbit se jistě nedá ani jeho starší kolega Tomáš Janků. Uvidíme i Svatoslava Tona.

Z předběžných přihlášek na halové mistrovství republiky vyplývá, že diváci uvidí také nejlepší české vícebojaře Romana Šebrleho a Tomáše Dvořáka. Oba budou startovat v individuálních disciplínách. Světový rekordman v desetiboji se představí v běhu na 60 metrů překážek, ve skoku o tyči a vrhu koulí. Tomáše Dvořáka, který startem na halovém mistrovství republiky uzavře halovou sezónu, uvidíte v běhu na 60 metrů překážek,ve vrhu koulí a skoku do dálky.

Skok o tyči v mužské části bude zřejmě doménou české rekordmana Adama Ptáčka, jeho tréninkový kolega Štěpán Janáček je zraněn a halovou sezonu vynechává. „Mistrovství republiky půjdu ještě z plného tréninku. Škoda, že je Štěpán zraněný, mohl to být zajímavý souboj o titul,“ říká svěřenec Boleslava Patery. Ve skoku o tyči žen bude chybět další zraněná ze skupiny Boleslava Patery, Pavla Hamáčková. V boji o titul se představí „novopečená limitářka“ Kateřina Baďurová, dále například obhájkyně titulu Šárka Mládková a další.

V dalších disciplínách se představí například Karel Bláha v běhu na 400 metrů či Roman Oravec na 800 metrů. Michal Šneberger, který splnil limity pro halové MS na 800 a 1500 metrů, se na mistrovství republiky představí na nejdelší trati 3000 m. „Na trojce jsem startoval naposledy někdy v dorostu, kdy jsem na škváře v Plzni zaběhl asi 9:06,“ vzpomíná Šneberger, „neslibuji si od toho velké věci, chci potrápit kluky specialisty, ale i sebe, abych okusil i delší zátěž než jen čtyři minuty. Taky to pro mě bude test, jestli tuhle trať můžu někdy případně běžet v rámci soutěže družstev.“
Zajímavý bude také běh na 60 metrů překážek, kde se kromě vícebojařů Šebrleho a Dvořáka můžeme těšit na Sajdoka a Svobodu. Do běhu na 1500 i 3000 metrů je přihlášena Andrea Šuldesová, ve skoku do dálky například Petr Lampart, v ženské části nadějná mladičká Denisa Ščerbová.

Atraktivní disciplíny víkendového šampionátu v hale Otakara Jandery shrnuje Václav Fišer: „Kvalitní souboj se odehraje v dálce žen. Ščerbová, Komrsková i Darmovzalová mají na splnění limitu na mistrovství světa. Darmovzalová bude startovat i v trojskoku, kde se stane Šárce Kašpárkové více než důstojnou soupeřkou. V dálce mužů vícebojaře Dvořáka a Šebrleho určitě potrápí Wagner a junioři Ciminga a Čada. Velmi vyrovnané a kvalitní pole je v poslední době na překážkách. Opět zřejmě uvidíme souboj obou našich vícebojařů s Čechem, Sajdokem či Svobodou. Výškař Bába je v mimořádné formě, ale Tomáš Janků je velký bojovník, který na velkých závodech vždycky vyroste. Také Ton se popere o účast v Budapešti a těmto „limitářům“ nedá nic zadarmo. Dále můžeme držet palce Karlu Bláhovi v boji o limit na 400 metrů.“

Karolína Farská

Vytisknout