přejdi na obsah | přejdi na menu | přejdi na vyhledávání

23. listopadu 2011, 11:26

Mistrovství Evropy každé dva roky?

Kongres EAA uvažuje, že by se od roku 2012 ME v atletice konalo ve dvouletých, namísto čtyřletých cyklech.

Na 20. Kongresu EAA ve francouzském Cannes delegáti podpořili návrh, aby se od roku 2012 pořádal evropský šampionát každý sudý rok. Toto rozhodnutí je závazné, nicméně bude záležet na dohodě se sponzory a s Evropskou vysílací unií (EBU). "Během šesti měsíců jsme pořádali dvě evropská mistrovství," vysvětlil prezident EAA Hansjörg Wirz. "V srpnu 2006 v Göteborgu a v březnu 2007 v Birminghamu. Naproti tomu od března 2007 do července 2010 nás čeká pouze halový šampionát v Turíně v březnu 2009. To rozhodně není ideální situace."
     Nově by se evropské šampionáty měly konat ve stejný čas, kdy probíhají v USA kvalifikace na Olympijské hry. A právě v olympijských letech by z programu šampionátů měly vypadnout víceboje, chůze a běh na 10 000 metrů.

Kongres rovněž schválil návrh, kterým se od roku 2009 nahradí stávající Evropský pohár mistrovstvím Evropy družstev. Tato soutěž by měla být otevřená pro 12 týmů a měla by obsahovat některá vylepšení, která by ke sledování atletiky přitáhla více diváků. "Podobně jako nyní Evropská liga půjde o tříúrovňové mistrovství," informoval člen soutěžní komise EAA Libor Varhaník. "Do nejvyšší soutěže se dostane 12 družstev podle výsledků Superligy roku 2008. Také v druhém stupni bude soutěžit 12 týmů, v nejnižším stupni budou družstva rozdělena do dvou skupin."

Třetím nejdůležitějším výstupem z Kongresu EAA je potvrzení kategorie do 22 let na mistrovství Evropy v krosu. V této kategorii se na evropské úrovni již běhalo "na zkoušku", delegáti v Cannes rozhodli o ponechání této kategorie v programu ME v krosu do budoucna.

Příští Kongres EAA se uskuteční v roce 2009 ve švýcarském Lausanne, kalendářní Kongres je pro rok 2008 svolán do nizozemského Amsterodamu.

David Klempíř

Vytisknout