přejdi na obsah | přejdi na menu | přejdi na vyhledávání

6. června 2011, 17:53

Mistrovství Evropy družstev 2013 bude hostit Gateshead

Angličtí pořadatelé uspěli v kandidatuře o superligu ME proti třem městům, mezi nimiž byla i Ostrava. Rozhodnutí dnes odpoledne učinila rada Evropské atletiky.

Radost ve Velké Británii...

Týmový šampionát se za dva roky uskuteční počtvrté, Gateshead dosud hostil jeho předchůdce, Evropský pohár, a to v letech 1989 a 2000. „Atletika je ve Velké Británii velmi sledovaný sport a my jsme přesvědčeni, že půjde o skvělou akci,“ uvedl prezident Evropské atletiky Hansjörg Wirz. „Gateshead 2013 posune mistrovství Evropy družstev na úroveň největších atletických akcí ve světě,“ řekl sebevědomě šéf britské atletiky Niels de Vos a dále připomněl, že půjde o první takový vrchol po Londýně. Na jeho slova navázala i radní města Gatesheadu Linda Greenová. „Těšíme se, že nově upravený stadion naplníme atletickými fanoušky s ještě čerstvými zážitky z olympiády.“

... pootevřené dveře pro Česko

S menším nadšením pochopitelně přijali zprávu zástupci z německém Braunschweigu, polské Bydhoště či naší Ostravy. „Nevyšlo to, ale zcela jistě jsme pootevřeli dveře pro úspěch v dalších kandidaturách,“ našel předseda Českého atletického svazu Libor Varhaník jedno zásadní pozitivum, navíc s ohledem na to, že rozhodnutí rady nebylo zrovna jednoduché. „Volit ze čtyř kandidátů je komplikované. Myslím, že naše kandidatura zanechala dobrý dojem. Britům se podařilo rehabilitovat po neúspěchu ve volbách do EAA,“ nastínil Varhaník možné vysvětlení, proč se hlasující přiklonili na stranu anglické kandidatury.

Inovativnost ME družstev i v kandidaturách

Rozhodnutí o volbě pořadatelského města padlo až poté, co zástupci všech kandidátů předvedli při dnešním jednání rady asociace ve Frankfurtu své závěrečné prezentace. I tato novinka je podle Evropské atletiky další krok ke zkvalitnění celé akce, která si při své proměně z poháru na šampionát kladla za cíl inovativnost. Spojila především mužské a ženské týmy a upravila některá tradiční pravidla. „Chceme díky mistrovství Evropy družstev směřovat náš sport k tomu, aby oslovoval diváky na stadionu i u televize, média a atlety, dnes i zítra,“ shrnul ředitel Evropské atletiky Christian Milz. „Byli jsme dnes ujištěni, že UKA (britský svaz) a Gateshead ve spolupráci s námi připraví vynikající šampionát,” dodal Milz.

Ve Stockholmu o Gateshead

Jelikož se příští rok mistrovství Evropy družstev neuskuteční – místo něj bude v nabitém olympijském roce ME jednotlivců v Helsinkách – znamená vítězství Gatesheadu, resp.  nezvolení Ostravy, ještě jednu věc. Při šampionátu na domácí půdě mají hostitelé start zajištěn, teď bude muset česká reprezentace svou účast v superlize potvrdit. Za dva týdny potřebuje ve Stockholmu skončit minimálně na devátém místě z dvanácti nejlepších evropských výběrů.

Michal Procházka

Vytisknout