přejdi na obsah | přejdi na menu | přejdi na vyhledávání

23. listopadu 2011, 11:26

Mistrovství Evropy bude každé dva roky

Kalendářní konference na Maltě rozhodla o zkrácení cyklu pořádání ME na každé dva roky. Od roku 2009 bude také současný Evropský pohár nahrazen mistrovstvím Evropy družstev.

Kromě tradičního přiřazení pořadatelství budoucích atletických akcí kandidátským městům projednala EAA na pravidelné každoroční kalendářní konferenci dvě důležité změny, které čekají evropskou atletiku v budoucích letech:

ME každé dva roky
Evropské šampionáty se budou od roku 2010 v Barceloně pořádat ve dvouletých cyklech, tedy v roce 2012, 2014 atd. Týká se to i olympijských let, v nichž budou však probíhat ve zkrácené podobě. Z rozsahu disciplín vypadnou v olympijském roce závody v chůzi a maratonu. Bylo také schváleno, že v roce konání olympijských her se evropský šampionát uspořádá vždy nejméně měsíc před začátkem OH.

ME družstev namísto Evropských pohárů
Současná podoba Evropských pohárů zanikne v příštím roce, od roku 2009 se transformuje do nově utvořené soutěže s pracovním názvem "mistrovství Evropy družstev". V nově pořádaném šampionátu bude soupeřit vždy 12 národních družstev. Prvních dvanáct týmů bude vybráno na základě výkonnosti na EP 2008 tak, že se sečte výkonnost všech zúčastněných zemí ve všech disciplínách. Mistrovství Evropy družstev by se hned v prvním ročníku 2009 mohlo pořádat v Praze, která o kandidatuře vážně uvažuje. V následujících letech se bude konat každoročně s výjimkou olympijských let.
Pravidla atletiky budou na ME družstev upravena směrem k větší atraktivitě pro diváky. Místopředseda Českého atletického svazu Libor Varhaník vypočítává jen některé ze změn: "Ve vertikálních skocích budou mít atleti maximálně sedm pokusů. V horizontálních skocích absolvují první dva pokusy všichni startující, třetí pokus jen šest nejlepších a od čtvrtého pokusu budou skákat čtyři nejlepší znovu od nuly. Vizí EAA je to, aby se tyto disciplíny staly nejen atraktivnějšími, ale aby se změnil trend televize, která skoky a vrhy v podstatě neukazuje a když, tak jen ze záznamů. Časový pořad by měl být koncipován tak, aby na skoky čtyř  nejlepších bylo vždy pamatováno.“ V bězích na 3000 m, 3000 m překážek a 5000 metrů se také připravují změny v pravidlech. Tyto navrhované změny budou otestovány na některých z evropských mítinků v roce 2008.

Na kalendářní konferenci byly samozřejmě schváleny termíny nejdůležitějších atletických akcí pro příští rok. Zlatá tretra se bude konat ve čtvrtek 12. června, pražský Memoriál Josefa Odložila o čtyři dny později, v pondělí 16. června.


Schválenou a plnou verzi mezinárodního kalendáře si můžete v stáhnout zde.

Kalendář 2008

Hlavní akce IAAF

7.-9. března:   12. Halové mistrovství světa (Valencie)
30. března:  30. Mistrovství světa v krosu (Edinburgh)
11. května:  23. Světový pohár v chůzi (Cheboksary)
8.13. července: 12. Mistrovství světa juniorů (Bydhošť)
8.-24. srpna:  Letní olympijské hry (Peking)
13.-14. září:  6. Světové atletické finále (Stuttgart)
12. října:  3. Mistrovství světa v silničním běhu (Rio de Janeiro)

Hlavní akce EAA

16. února:  4. Evropský pohár v hale (Moskva)
15.-16. března: 8. Evropský zimní vrhačský pohár (Split)
12. dubna:  12. Evropský pohár na 10000 metrů (Istanbul)
21.-22. června: Evropský pohár - Superliga (Annecy)
21.-22. června: Evropský pohár - 1. liga sk. A (Leiria)
21.-22. června: Evropský pohár - 1. liga sk. B (Istanbul)
21.-22. června: Evropský pohár - 2. liga sk. A (Tallinn)
21.-22. června: Evropský pohár - 2. liga sk. B (Banská Bystrica)
28.-29. června: Evropský pohár ve vícebojích - Superliga (Hengelo)
28.-29. června: Evropský pohár ve vícebojích - 1. liga (Jyväskylä)
28.-29. června: Evropský pohár ve vícebojích - 2. liga (Maribor)
12. července:  7. Mistrovství Evropy v běhu do vrchu (Zell am Harmersbach)
14. prosince:  15. Mistrovství Evropy v krosu (Oostende)

David Klempíř

Vytisknout