přejdi na obsah | přejdi na menu | přejdi na vyhledávání

23. listopadu 2011, 11:26

Mistrovství dvaadvacítek již pozítří

Popáté v historii se uskuteční mistrovství republiky mužů a žen do 22 let na dráze. Pořádáním letošního ročníku pověřil ČAS atletický klub AC Slovácká Slávia Uherské Hradiště.

Na moderním stadionu, který prošel po povodních v roce 1997 generální opravou, je již všechno připraveno na víkendové klání mladých atletů. Sportovní akce má podporu města i kraje; předsedou pořádajícího oddílu je místostarosta města Květoslav Tichavský a účast na slavnostním zahájení šampionátu přislíbil také hejtman Zlínského kraje Libor Lukáš.

Závody budou probíhat po dva víkendové dny 26. a 27. srpna. Představí se v něm závodnice a závodníci, kterým se podařilo splnit účastnické limity. Do soutěže vstoupí v 11:30 jako první kladivářky, šampionát uzavřou v neděli ve 14:45 již tradičně čtvrtkařské štafety.

Mistrovství republiky v této věkové kategorii se u nás pořádá teprve od roku 2002 a doposud se v pořadatelství stihla vystřídat města Praha, Litomyšl, Hodonín a v loňském roce Olomouc.

Z šestnácti českých reprezentantů na nedávno skončeném mistrovství světa juniorů jich do Uherského Hradiště přijede čtrnáct. Chybět bude pouze vícebojařka Kateřina Cachová a Tereza Čapková na 1500 metrů. Naopak vícebojaři Vácha a Klučinová se na M ČR dvaadvacítek představí. Vácha nad krátkými překážkami a v dálce, Eliška Klučinová je pak přihlášena hned do pěti disciplín.

Na nejmladším českém mistrovství je rekordmankou v počtu získaných titulů kladivářka Lenka Ledvinová. Vyhrála ve všech čtyřech ročnících. Podobným, byť kolektivním úspěchem, se může pochlubit už jen pražská Slavia. Její krátká štafeta mužů na "dvaadvacítkách" zatím nepoznala porážku. Z mužů mají tři zlaté medaile za čtyři roky konání šampionátu na svém kontě Stanislav Sajdok v překážkách, Petr Lampart v dálce, Tomáš Jirásek v disku  a Michal Fiala v kladivu.

Kromě zisku cenných kovů se atleti v tomto „mladém“ mistrovství jistě pokusí i atakovat rekordy šampionátu. Loni jich padlo hned 14 z 38 možných. V hodnocení oddílů podle získaných medailí dopadl loni nejlépe oddíl USK Praha, který vybojoval sedm zlatých a jednu bronzovou medaili.

Záznam ze šampionátu odvysílá Česká televize na programu ČT 2 dne 2. září ve druhé přestávce hokejového přenosu.

David Klempíř

Vytisknout