přejdi na obsah | přejdi na menu | přejdi na vyhledávání

23. listopadu 2011, 11:26

Mistrovství ČR v půlmaratonu

V sobotu 28. dubna 2007 se v Poděbradech uskuteční čtrnáctý ročník domácího šampionátu v běhu na poloviční maratonské trati.

V Poděbradech se toto mistrovství uskuteční poprvé, pořadatelé vybrali atraktivní prostředí kolonády, kde se konají tradiční chodecké závody. Na běžce z řad účastníků šampionátu i veřejného závodu čeká deset více než dvoukilometrových okruhů. Hlavní závod, který je zároveň veřejným během, odstartuje ve 14.00 hodin, ale diváci si přijdou na své již od  13.00 hodin. Pro děti je připravený doprovodný program, plný her a soutěží, své číslo předvedou i mažoretky.

Své prvenství z loňského roku bude obhajovat Róbert Štefko, který má na svém kontě již dva tituly mistra republiky z této tratě. Loni v Liberci zvítězil v čase 1:09:01. „Letos se ale necítím jako favorit,“ varoval Štefko. „Běžím kvůli oddílu, chceme se kvalifikovat na PMEZ a potřebujeme výsledky. Ale na své vítězství bych si letos nevsadil.“ Na startu bude chybět trojnásobný mistr tohoto šampionátu Pavel Faschingbauer, který se na Kypru připravuje na pražský maraton. Největším konkurentem tak pro Štefka bude jeho oddílový kolega Jan Bláha, trojnásobný mistr republiky v půlmaratonu a držitel osmi (!) cenných kovů z tohoto šampionátu. Loni doběhl stříbrný a na Štefka ztratil 51 sekund. „Na ten závod se těším, v Poděbradech jsou lidé atletice naklonění,“ vzkázal směrem k lázeňskému městu Bláha. Mezi další aspiranty na vítězství můžou patřit také loni bronzový Jan Havlíček, František Zouhar, duatlonista Daniel Fekl či běžec do vrchu Petr Pechek.

O mistryni ČR pro rok 2007 v kategorii žen se rozhodne pravděpodobně mezi loňskou vítězkou Ivanou Sekyrovou a stříbrnou Táňou Metelkovou. Sekyrová absolvovala v přípravě obrovské dávky a je mírně optimistická: „Strašně moc bych chtěla zopakovat vítězství. Samozřejmě se v závodě může stát cokoliv, ale ráda bych běžela čas podobný jako loni (tj. 1:17:48). Zdravá jsem a snad budu mít i trochu toho štěstí.“ Na titul by však mohla myslet i vrchařka Pavla Matyášová, podle některých černý kůň závodu.

Česká televize bude vysílat patnáctiminutový sestřih ze závodního dne 1. května 2007 v 17.30 hodin na programu ČT 4.

David Klempíř

Vytisknout