přejdi na obsah | přejdi na menu | přejdi na vyhledávání

23. listopadu 2011, 11:26

Mistrovství ČR v krosu 2006: Favoritů na titul je mnoho!

Již za dva dny (25. 11.) se v Bělé nad Radbuzou uskuteční MČR v přespolním běhu všech kategorií. Na vytrvalce čeká 10 km trať, na ženy 6 km a na mílaře 4 km.

Výsledky budou spolurozhodovat o nominacích na mistrovství Evropy v krosu 10. 12. 2005 v italském San Giorgiu.

V kategorii mužů bude mít nejsilnější zastoupení oddíl AK Kroměříž, v jehož dresech nastoupí hned 10 běžců. Vítězství z loňska obhajuje David Gerych, můžeme se ale těšit na souboje s loni stříbrným Tomášem Krutským, či s Pavlem Faschingbauerem.

Jak Krutský, tak Faschingbauer mají na svých kontech již po čtyřech vítězstvích v tomto šampionátu. "Je to mistrovství republiky, tedy nejvýše postavený závod," říká Tomáš Krutský, "tréninkový plán podle trenéra vychází tak, jak by měl, takže jsem optimistický. Samozřejmě vím, že se pečlivě připravují i ostatní. Takové ty předstartovní prognózy ale nejsou pro mě. V krosovém závodu se může stát cokoliv, takže tipovat dopředu vítěze je ošemetné."

To domažlický rodák Pavel Faschingbauer si v Bělé nad Radbuzou věří. Poběží téměř doma, navíc se pravidelně zúčastní místního závodu Bělská pětka, takže zná trať. Do pořadí v závodě vytrvalců by mohli promluvit také zkušený Róbert Štefko, či Michal Málek a Vladimír Pospíšil. Ti se loni postavili na stupně vítězů v závodě mílařů, letos poběží delší trať.

Na napínavý závod s rychlými časy se můžeme těšit také v kategorii žen. Alespoň podle loňské vítězky Venduly Frintové z pražského Olympu. "Letos je startovní listina mnohem nabitější, než byla loni," říká k tomu obhájkyně mistrovského titulu. "Nevím, nevím, jak to bude s obhajobou. Svoji kůži ale lacino nedám," dodává s úsměvem.

Pohled do předběžné startovní listiny dává Frintové za pravdu. Do Bělé se o nominaci na mistrovství Evropy přijedou utkat mimo jiné dvojnásobná vítězka šampionátu a osminásobná vítězka silničního mistrovství Praha-Běchovice Petra Kamínková.

Chybět by neměla ani Iva Milesová, letos devátá na ME v běhu do vrchu, trojnásobná vítězka krosového šampionátu Jana Klimešová, dvakrát zlatá ve Velké kunratické Ivana Sekyrová či loni bronzová Lucie Müllerová. V ženské kategorii se letos také poprvé objeví Dana Šatrová, loni bronzová v kategorii juniorek.

Dvacetiminutový záznam z Mistrovství ČR odvysílá Česká televize 29. listopadu v 19:05 hodin.

David Klempíř

Vytisknout