přejdi na obsah | přejdi na menu | přejdi na vyhledávání

23. listopadu 2011, 11:26

Mistrovství ČR družstev

Tuto sobotu se na domácí půdě pražského klubu TJ Dukla sejde elita české klubové atletiky, aby se střetla v boji o tituly na mistrovství ČR družstev mužů a žen.

Mistrovství ČR družstev se uskuteční v sobotu 2. září 2006 od 12 hodin. Účast na vrcholném domácím závodě družstev si v extraligové základní části vybojovalo šest nejlepších celků mezi muži a ženami. Jejich umístění byla přepočítána do bodových ohodnocení: vítězi základní části připadlo 6 bodů, druhému v pořadí 5, třetímu 4 atd. Identicky budou bodována umístění ve finále. Mistry republiky určí součet bodů základní části a finále. V případě rovnosti rozhodne o pořadí  lepší umístění ve finále.

Pořadí družstev před finálovým dnem:

MUŽI
1. TJ Dukla Praha 6 bodů
2. A.C. TEPO Kladno 5
3. AC SYNER Turnov 4
4. PSK Olymp Praha 3
5. USK Praha 2
6. AK SSK Vítkovice 1.

ŽENY
1. ACP Olymp Brno 6
2. USK Praha 5
3. PSK Olymp Praha 4
4. AK SSK Vítkovice 3
5. Hvězda SKP Pardubice 2
6. AC Sparta Praha 1

Extraliga loni oslavila půl století své existence a letos proběhne 51. ročník. Dukla Praha získala 48 z padesáti možných titulů. Jediným celkem, který dokázal dvakrát v historii závodníky Dukly porazit, byl pražský Olymp.
     V kategorii žen se z titulu radovalo zatím šest družstev, nejčastěji atletky Olympu Praha (28x), čtrnáctkrát patřil titul pražskému USK, který letos obhajuje prvenství.

Mezi muži nastoupí domácí tým Dukla Praha jako jasný favorit. Do bojů zasáhnou např. reprezentanti z letošního mistrovství Evropy. Výškaři Svatoslav Ton a stříbrný medailista Tomáš Janků, Stanislav Sajdok na krátkých překážkách a na stovce. Dále vícebojař Tomáš Dvořák, který nastoupí v oštěpu a na krátkých překážkách. „Štěpán Tesařík slíbil, že má formu na výborný čas,“ řekl Skoumal k překážkáři, jenž má letos zaběhnuto 50.48. „Prý poběží na své letošní maximum.“ Na půlce nebude chybět Jaroslav Růža a Michal Šneberger. Ten by měl nastoupit i na patnáctistovku. V tyčce patří k favoritům Adam Ptáček se Štěpánem Janáčkem, v kladivu Lukáš Melich. Do koulařského sektoru postaví armádní tým Petra Stehlíka. „Přesné složení týmu ještě není hotové, porada nás teprve čeká,“ uzavřel Radomil Skoumal. „Chybět ale bude Jan Železný a Roman Šebrle.“

Mezi ženami vede po základní části soutěže brněnský Olymp, v jehož barvách závodí mimo jiné šest slovenských reprezentantek. „My už máme o sestavě celkem jasno,“ říká manažer oddílu Josef Sečkář. „Určitě nebudou chybět sestry Velďákovy. Ty nastoupí v dálce a trojskoku.“ Kromě nich posílí atletky z ACP Olympu Brno další dvě slovenské reprezentantky. „Ale ačkoliv zatím vedeme,“ varuje Sečkář, „USK bude těžký soupeř.“

Na druhém místě je obhájce titulu mezi ženami, pražský USK, nasadí do bojů devět atletek, které byly na mistrovství Evropy. „Velmi mě těší postoj oštěpařky Barbory Špotákové,“ říká vedoucí družstva Jana Šmidáková. „Ačkoliv má v neděli naplánovaný start na Zlaté lize v Berlíně, absolvuje na Julisce dva hody. Pak musí rychle běžet na letadlo. To samé čeká také výškařku Barboru Lalákovou.“ Kromě stříbrné oštěpařky z evropského šampionátu Barbory Špotákové jmenujme dále například duo překážkářek Lucie Martincová, Petra Seidlová, Zuzanu Hejnovou či trojskokanku Šárku Kašpárkovou.

Třetí a s malou nadějí na celkové vítězství je pražský PSK Olymp. Jindřich Linhart k tomu říká: „Účast přislíbila Pavla Hamáčková v tyči, v kladivu máme silnou dvojici Vrbenská, Ledvinová. V disku samozřejmě jasná favoritka Věra Cechlová Pospíšilová.“ Z dalších jmen pak například Iva Straková ve výšce, Martina Darmovzalová v dálce a trojskoku, či Jarmila Klimešová v oštěpu. „Zajímavostí je, že na patnáctistovce poběží Miroslava Knapková,“ dodává Linhart, „stříbrná medailistka z MS ve veslování. Ve sprintu pak nastoupí Lenka Ficková, která se vrací k atletice.“

David Klempíř

Vytisknout