přejdi na obsah | přejdi na menu | přejdi na vyhledávání

19. srpna 2005, 14:48

Mistrovství ČR do 22 let hostí Olomouc

Šampionát věkové kategorie do 22 let se u nás pořádá teprve od roku 2002 a je vůbec nejmladším z atletických mistrovství České republiky.Foto: David Vokáč
Historická premiéra proběhla před třemi lety v Praze, následující ročníky mistrovství uspořádaly Litomyšl a Hodonín. Letos se česká špička věkové kategorie do 22 let sjede poslední srpnový víkend (27. a 28. 8.) na atletický stadion TJ Lokomotivy Olomouc. V minulosti se na šampionátu stihli představit závodníci, kteří se už dnes prosazují v seniorské reprezentaci. Na titul dosáhl před třemi lety například výškař Jaroslav Bába, jehož tehdejších 223 centimetrů je dodnes zapsáno mezi nejlepší výkony MČR do 22 let.

Obdobně si vedli koulař Antonín Žalský, překážkář Stanislav Sajdok, dálkař Petr Lampart, tyčkař Adam Ptáček, kladivář Lukáš Melich či sprinter Jiří Vojtík, který je ve statistikách nejlepších výkonů šampionátu uveden jak u běhu na 100 metrů, tak na dvojnásobné trati.

Závodník Olympu Praha též patří mezi nejpilnější sběratele titulů, v individuálních disciplínách získal během dvou let hned tři zlaté (2002 na 100 a 200 metrů a o rok později na dvoustovce). V zatím neobjemných historických análech MČR do 22 let mu konkuruje pouze vytrvalec František Zouhar z AC Praha 1890,  který v posledních dvou letech dominoval stýplu a vloni rozšířil sbírku triumfů ještě o vítězství na pětikilometrové trati.

Započítáme-li do hodnocení i tituly získané ve štafetách, patří největší sbírky titulů závodníkům Slavie Praha Janu Stokláskovi a Rudolfu Götzovi. Oba stáli na šampionátu na nejvyšším stupínku celkem pětkrát.

Stejně jako pětinásobná mistryně Kateřina Burešová, která je stávající rekordmankou v počtu titulů mezi ženami. I ona však vděčí za své vedoucí postavení silným štafetám pražské Slavie. Patrně cennější jsou tedy čtyři „individuální“ zlata vrhačky Lenky Ledvinové či vytrvalkyně Marcely Lustigové.

Ledvinová (Junior Brno, dříve Jiskra Domažlice) ovládla ve všech třech dosavadních ročnících MČR do 22 let soutěž v hodu kladivem, vloni nenašla přemožitelku ani v koulařském sektoru. Lustigová (USK Praha, dříve Slovan Liberec) zase suverénně kralovala patnáctistovce, v roce 2002 uspěla i ve stýplu.

Podle počtů medailí jsou nejúspěšnějšími závodníky kromě již zmiňovaných Slávistů Götze (7 medailí), Stoklásky (6) a Burešové (6) ještě sprinteři Kristina Bažatová (Sokol České Budějovice) se šesti cennými kovy a Jiří Vojtík, který má na svém kontě o jednu medaili méně.

Adam Pražák

Vytisknout