přejdi na obsah | přejdi na menu | přejdi na vyhledávání

13. května 2004, 15:44

Mistrovství České republiky se vrací do Plzně

Po čtyřech letech se souboje o domácí seniorské tituly na dráze uskuteční na plzeňském stadionu ve Štruncových sadech.

Do zahájení mistrovství republiky zbývá šest týdnů, atletický svátek v Plzni proběhne 25. a 26. června. Úpravy areálu plzeňského Městského stadionu spějí do finální fáze. „Snažíme se vybudovat poněkud nadstandardní zabezpečení mistrovství. Ještě pracujeme na úpravách vrhačského sektoru a velice reálná je také možnost vybudování tréninkové rovinky s pěti drahami,“ upřesnil ředitel závodů Bohumil Rodek. Ve sportovním areálu ve Štruncových sadech budou souběžně s kláním dospělých závodníků probíhat soutěže v rámci oblíbeného projektu Dětská atletika s Českou spořitelnou.       

Šampionát konaný v Plzni v roce 2000 se stal v atletickém povědomí už téměř legendárním, vzpomínají na něj funkcionáři, diváci i samotní atleti.
„Tehdy se tu sešlo neuvěřitelné množství diváků,“ připomněl západočeský rodák a nejlepší český běžec současnosti Michal Šneberger, „jsem hrozně rád, že se to koná zase tady v Plzni. Věřím, že kulisa bude teď ještě lepší než před čtyřmi lety. Moje hlavní přání v tomto směru je, aby vyšlo počasí.“ Závody před čtyřmi lety provázel déšť, přesto na stadion našlo cestu rekordních 17.000 diváků. „Přilákat co nejvíc atletických fanoušků je jedním z našich prvořadých cílů,“ uvedl Bohumil Rodek, „věříme, že se zopakuje alespoň taková návštěva jako tehdy, a doufáme, že by to mohlo být i 20.000.“ Cena vstupenky bude mít hodnotu 50 Kč na jeden den soutěží, celý šampionát mohou diváci shlédnout za 80 Kč. Část výtěžku z mistrovství ČR půjde na podporu Nadace kostní dřeně.    

Mistrovství České republiky mužů a žen na dráze se koná pravidelně od roku 1970, Plzeň přivítá tuto soutěž podruhé. „Hlavním důvodem, proč byla pořádáním pověřena Plzeň, je právě mistrovství v roce 2000, které můžeme řadit k nejúspěšnějším v historii. V Plzni je vynikající atletické zázemí, nejen co se týká samotných závodů, ale především je tu funkcionářský aktiv s bohatými zkušenostmi,“ vyjádřil se k pořadatelství Plzně ředitel ČAS František Fojt a pokračoval: „Pro Český atletický svaz je mistrovství České republiky vyvrcholením domácí sezony. Každoročně ho klademe do takového termínu, aby se naši atleti pokusili ještě splnit limity na největší atletickou soutěž roku a měli pak dostatek času se na ni dobře připravit.“ Už 7. července vedení ČAS předá návrh širší nominace na OH v Aténách Českému olympijskému výboru, který ji přesně o týden později bude schvalovat.

„Sejde se zde téměř kompletní domácí špička. Neměl by tu startovat snad jen Honza Železný, který se chce kvalitně připravit na olympiádu, a tak svými starty šetří,“ prozradil k účasti na mistrovství ČR šéftrenér ČAS Václav Fišer. Nejistý je také start vícebojaře Romana Šebrleho. Světový rekordman v termínu domácího šampionátu plánuje vystoupení na desetibojařském mítinku v Ratingenu.

Tomáš Klement

Vytisknout