Mistrem republiky v krosu se stal David Gerych

David Gerych z AK Kroměříž a Vendula Frintová z PSK Olymp Praha se stali mistry republiky v přespolním běhu pro rok 2005.

V kategorii mužů - vytrvalců prokázal vynikající formu David Gerych. Od prvního kola vedl startovní pole Tomáš Krutský společně s Davidem Gerychem. Favorizovaný Róbert Štefko se držel ve skupince pronásledovatelů. Ve třetím kole se však David Gerych utrhl. "Běželo se mi dobře. Držel jsem se Tomáše, ale od třetího kola jsem cítil, že se tempo zpomaluje. Vycítil jsem svoji šanci a šlápl jsem do toho." Gerych nakonec s přehledem zvítězil v kvalitním čase 29:39 min. Na druhém místě doběhl osamocený Tomáš Krutský, třetí Jan Bláha a na Róberta Štefka zůstala nepopulární čtvrtá pozice.

V kategorii žen se po 1. kole utrhla skupinka čtyř závodnic. Do druhého kola vbíhala jen trojička, přičemž Lucie Müllerová, která obhajovala druhé místo z loňska, ztrácela na čtvrtém místě několik vteřin. Do cílové rovinky však s přehledem doběhla a v závodě zvítězila Vendula Frintová časem 20:28. Druhá skončila Táňa Metelková a třetí Lucie Müllerová, která tak po loňském stříbru z Bruntálu získala v České Lípě bronz. Vítězka ale ve své vítězství příliš nevěřila: "Závod pro mě byl hodně těžký, ale v takovémhle počasí to stálo za to. Myslela jsem, že to v závěru bude mnohem těžší."

Mezi juniory nenašel přemožitele Martin Mužík a mezi mílaři zvítězil Jiří Miler za 11:35 min. Dorostencům letos kraloval Jakub Holuša. Z juniorek doběhla nejlépe Tereza Čapková a mezi dorostenkami zvítězila Lucie Sekanová.

Mistrovství České republiky v přespolním běhu všech kategorií, které se letos poprvé běželo v České Lípě, provázelo slunečné počasí a teploty kolem nuly. Závod za účasti kamer České televize nepoznamenal žádný úraz či technický problém. Kromě starostky města Hany Moudré si běh přišlo prohlédnout několik set diváků.

Příští rok se mistrovství běží v Bělé nad Radbuzou 25. listopadu.

Výsledková listina:

MUŽI - VYTRVALCI
1. David Gerych (AK Kroměříž) 29:39, 2. Tomáš Krutský (AC Slovan Liberec) 30:06, 3. Jan Bláha (AK Kroměříž) 30:17, 4. Róbert Štefko (AK Kroměříž) 30:29, 5. Zdeněk Hnilo (APC ŽĎár nad Sázavou) 30:34, 6. Ondřej Horák (AK Kroměříž) 30:51.

JUNIOŘI
1. Martin Mužík (TJ Baník Stříbro) 17:56, 2. Zdeněk Medlík (TJ Liaz Jablonec) 18:23, 3. Jan Hamr (AK Bílina) 18:34, 4. Milan Kocourek (ARC Brno) 18:38, 5. Martin Frei (AC DOmažlice) 18:43, 6. Ondřej Klesnil (A. C. Tepo Kladno) 18:46.

JUNIORKY
1. Tereza Čapková (ASK Slávia Praha) 14:12, 2. Lucie Křížová (Olympia Bruntál) 14:12, 3. Dana Šatrová (Sokol České Budějovice) 14:23, 4. Lucie Pelantová (AC Praha 1890) 14:40, 5. Petra Grycová (AC Kovošrot Praha) 14:46, 6. Tereza Zuzánková (AC Turnov) 14:50.

1. Vendula Frintová (PSK Olymp Praha) 20:28, 2. Táňa Metelková (SK Týniště nad Orlicí) 20:34, 3. Lucie Müllerová (AC SLovan Liberec) 20:41, 4. Lenka Ptáčková (AK Škoda Plzeň) 20:48, 5. Marcela Lustigová (USK Praha) 21:04, 6. Jana Šubrtová (A. C. Tepo Kladno) 21:09.

MUŽI - MÍLAŘI
1. Jiří Miler (TJ AŠ Mladá Boleslav) 11:35, 2. Michal Málek (AC Čáslav) 11:36, 3. Vladimír Pospíšil (A. C. Tepo Kladno) 11:40, 4. Peter Mikulenka (TJ Slezan Frýdek Místek) 11:43, 5. Petr Doubravský (PSK Olymp Praha) 11:45, 6. Tomáš Harom (USK Praha) 11:52.

DOROSTENCI
1. Jakub Holuša (Sokol Opava) 11:58, 2. Lukáš Kourek (TJ Nové Město na Moravě) 12:06, 3. Jiří Zemjánek (TJ AŠ Mladá Boleslav) 12:16, 4. Lukáš Strnad (AC Čáslav) 12:25, 5. Roman Paulík (Lokomotiva Břeclav) 12:28, 6. Ondřej Fejfar (TJ Dvůr Králové nad Labem) 12:31.

DOROSTENKY
1. Lucie Sekanová (Sokol České Budějovice) 11:21, 2. Petra Spurná (USK Praha) 11:24, 3. Eliška Antošová (PSK Olymp PRaha) 11:43, 4. Silvie Svobodová (TJ Klatovy) 11:54, 5. Eva Krchová (ACP Olymp Brno) 11:56, 6. Michaela Procházková (Hvězda Pardubice) 12:15.

ŽÁCI
1. Jakub Živec (TJ Lovochemie Lovosice) 10:10, 2. Kamil Krbek (Batt Nové Město na Moravě) 10:19, 3. Tomáš Večeře (Atletika Polička) 10:34, 4. Pavel Rybišar (ŠAK CHrudim) 10:57, 5. Vojtěch Kalina (Atletika Jihlava) 11:01, 6. Petr Rucký (Sokol Opava) 11:02.

ŽÁKYNĚ
1. Karolína Grohová (TJ Dvůr Králové nad Labem) 6:53, 2. Karolína Holušová (Sokol Opava) 6:53, 3. Petra Kuříková (TJ Liaz Jablonec nad Nisou) 6:57, 4. Martina Klesnilová (A. C. Tepo Kladno) 7:03, 5. Markéta Macková (SPK Union Cheb) 7:04, 6. Lucie Brišová (SK Aktis Praha) 7:08.

Mezičasy v kategorii mužů, žen a juniorů naleznete zde.