přejdi na obsah | přejdi na menu | přejdi na vyhledávání

23. listopadu 2011, 11:25

Místo postupu sedm svorek v jizvě nad kolenem

Na osmé překážce skončily hned v rozběhu naděje čtvrtkaře Jiřího Mužíka na případný úspěch na mistrovství světa v Helsinkách.

Osudným se mu přitom stal při výběhu ze zatáčky "plůtek" ve vedlejší vnitřní
dráze. Český rekordman o něj zavadil levým kolenem a rozsekl si nohu. Sice neupadl, ale doběhl beznadějně poslední. Bezprostředně poté putoval do ošetřovny a tam ho lékaři zaskočili sešívačkou a sedmi titanovými skobami, kterými mu jizvu doslova sdrátovali.

"To tedy vážně nevím, jak se to bude vyndávat ven," kroutil hlavou při pohledu na ránu. "Docela mě dostali, když jsem viděl tu sešívačku, ale snad to nejsou blbci, ale profesionálové a vědí, co dělají," doufal, že nebude muset jít k českým doktorům na nové šití. "V severských zemí se to dělá, už jsem se s tím setkal," uklidnil jej lékař českého týmu Petr Sikora. "Rozevírá se to po zahojení speciálními kleštěmi," vysvětlil.

Mužík i po kolizi bojoval, závod doběhl, neboť postupovala většina překážkářů. Jenže při kolizi dost vrávoral a vyšlápl do vedlejší dráhy, za což byl později i diskvalifikován. "Měl jsem se na to hned vykašlat, ale chtěl jsem běžet, kdyby někdo třeba upadl. Měl jsem vůli, i když jsem tam v dráze spíš plaval," líčil úřadující vicemistr Evropy z Mnichova 2002. Až v cíli si všiml krvácející rány. "Rozšklebený to bylo hodně," pokrčil rameny.

Na šampionát odcestoval i přesto, že letos měl výkyvy formy, bolelo ho koleno a přípravu mu narušil úpal. "Cítil jsem životní formu, měl jsem na konci strašně sil, abych si je tam povodil," tvrdil. První polovinu běžel lehce, do cílové rovinky vbíhal jako poslední. "Dvoustovku jsem běžel zadarmo, pak ale nevím, co se tam stalo. Najedou jsem se rozmáznul a všechno bylo v háji," řekl smutně dvojnásobný finalista ze šampionátů v Aténách a Edmontonu.

Zdá se, že sezona pro něj skončila. "Vypadá to na tři týdny," řekl Sikora. "A to jsem chtěl běžet v Curychu," zalitoval Mužík, že chtěl startovat na mítinku Zlaté ligy za dva týdny. "To asi padlo. Nevím, jak je možné, že jsem trefil překážku vedle v dráze. Je to neskutečné," nemohl tomu stále uvěřit. V té chvíli ho to bolelo v hlavě. "Protože jsem si uvědomil, že to je všechno v háji," řekl muž, jenž nikdy na velké soutěži nevypadl v rozběhu.

                                                                                                 ČTK