přejdi na obsah | přejdi na menu | přejdi na vyhledávání

23. listopadu 2011, 11:25

Místní rodačka Martincová hlavní hvězdou MČR do 22 let v Hodoníně

Teprve potřetí v historii proběhne mistrovství republiky mužů a žen do 22 let na dráze. Po Praze a Litomyšli uvítá tuto významnou atletickou událost o nadcházejícím víkendu Hodonín.

Oproti původním předpokladům diváci na městském stadionu U Červených domků bohužel neuvidí ani bronzového medailistu z olympijských her, výškaře Jaroslava Bábu, ani juniorskou mistryni ve skoku dalekém Denisu Ščerbovou. Na oba čeká ve stejném termínu start na mítinku v Tichomoří. Absentovat bude i finalistka olympijské tyčky Kateřina Baďurová, která si léčí poranění podkolení šlachy a letošní sezónu už ukončila. Se zdravotními problémy se potýká také dvojnásobný mistr republiky této kategorie, dálkař Petr Lampart. I bez nich se ovšem do Hodonína, kde se bude bojovat nejen o mistrovské tituly, ale i o místa v nominaci pro mezistátní utkání s Polskem, sjede pozoruhodná konkurence mladých atletů.

Olympijská reprezentantka v běhu na 100 m překážek Lucie Martincová si pro mistrovství republiky „dvaadvacítek“ těžko může klást nižší cíle než zisk titulu. Poté, co si Martincová po vyřazení v rozběhu na OH v Aténách vyspravila chuť na nedávném mistrovství ČR družstev v Pardubicích, mohli bychom se v Hodoníně dočkat úspěšného ataku národního rekordu. Výkonem z letošního června zaostala za sedm let starým rekordem Ivety Rudové (13.05) o pouhopouhé 3 setiny. Momentálně si ale dvaadvacetiletá závodnice pražského USK příliš nedůvěřuje. „V závěru sezóny už na rekord těžko zaútočím. Asi si to nechám až na příští rok. To už bych ráda, aby můj výkon na stovce překážek začínal dvanáctkou,“ komentuje úvahy na toto téma Martincová, která se v Hodoníně bude cítit jako doma. Strávila zde studentská léta a na místním atletickém stadionu při různých příležitostech nesčetněkrát reprezentovala rodné Čejkovice, vísku, vzdálenou od Hodonína jen několik kilometrů.

Úspěšně uzavřít vydařenou sezónu odjíždí na jih Moravy také Zuzana Hejnová. „Samozřejmě, že bych chtěla vyhrát a nominovat se na mezistátní utkání s Polskem,“ prohlašuje  juniorská vicemistryně světa v běhu na 400 m překážek. Z úspěšných juniorských reprezentantů na šampionátu v italském Grossetu nebude přitom na mistrovství republiky jediná. Účast přislíbila i kladivářka Lenka Ledvinová, která na MSJ obsadila výborné 6. místo, nebo finalistka soutěže ve skoku o tyči Jiřina Ptáčníková.

Hlavním favoritem běhu na 110 m překážek je Stanislav Sajdok. Závodník Dukly Praha, který vede letošní republikové tabulky své disciplíny, podřizoval celou sezónu přípravě na olympijské hry. Nepodařilo se mu ovšem splnit nominační kritéria a musel zůstat doma. Nadcházející MČR mu tak přináší novou motivaci do závodění. „Přál bych si v Hodoníně zaběhnout co nejlíp. Čekají mě dobří soupeři, například Petr Svoboda z Dukovan bude určitě jeden z nich. Věřím v rychlý čas,“ říká Sajdok, kterého s velkou pravděpodobností čeká i mezistátní utkání. „Tam bude konkurence ještě kvalitnější,“ těší se jednadvacetiletý překážkář.

Rozšířit už tak úctyhodnou sbírku medailí z předchozích dvou ročníků šampionátu do 22 let v Hodoníně může Kateřina Burešová. Zatím má závodnice USK Praha na svém kontě šest cenných kovů (5 zlatých a 1 stříbrnou medaili), v tomto ohledu je rekordmankou mistrovství. Dosud největší sběratel mezi muži, pětinásobný medailista Jiří Vojtík, již kategorii do 22 let odrostl, z pomyslného trůnu by ho tak mohl sesadit slávistický sprinter Rudolf Götz. Musel by ale získat alespoň 2 medaile.       

Více informací v sekci ZAOSTŘENO NA...                                                 

Adam Pražák

Vytisknout

Související články