Milion pouze Jelimové

V závěrečném dílu seriálu Golden league dokázala udržet neporazitelnost pouze půlkařka Pamela Jelimová. Výškařka Blanka Vlašićová byla poražena na pokusy a přišla o podíl na milionu dolarů.

Osmnáctiletá keňská běžkyně Pamela Jelimová získala jackpot z letošního ročníku atletické Zlaté ligy. Svou disciplínu, běh na 800 metrů, vyhrála i na závěrečném mítinku v Bruselu a za vítězství na všech šesti podnicích Zlaté ligy si zajistila milion dolarů. Na prémii naopak nedosáhla chorvatská výškařka Blanka Vlašičová, která dnes skončila druhá.
Olympijská vítězka Jelimová se v této sezoně už ke světovému rekordu Jarmily Kratochvílové z roku 1983 dokázala přiblížit na 73 setin a také dnes dávala najevo, že si vedle jackpotu chce přivlastnit i rekordní čas. Na mezičase v polovině trati měla na historické maximum ještě půlsekundový náskok, ale pak zpomalila a za časem bývalé české mistryně světa zaostala téměř o dvě vteřiny. O jejím šestém vítězství ve Zlaté lize však naprosto nebylo pochyb.

Naopak Vlašičová se ve výškařském sektoru trápila, 194 centimetrů skočila až na třetí pokus a ani na dalších postupných výškách si nepočínala nijak suverénně. Krok s ní držely olympijská vítězka Tia Hellebautová z Belgie i Němka Ariane Friedrichová, která poprvé opravovala až na dvou metrech. Právě nižší počet nezdařených pokusů nakonec rozhodl, protože 202 cm už nikdo z této trojice nepřekonal. Vlašičová tak po zklamání z pekingského stříbra musela spolknout další hořkou pilulku. Stejně jako ona dokázal ve Zlaté lize pětkrát vyhrát i americký čtvrtkař Jeremy Wariner, ale ani jemu to při suverenitě Jelimové peníze nevyneslo.

Vedle boje o milionový jackpot byla dnes v Bruselu hlavní pozornost upřena na hvězdně obsazenou mužskou stovku. Vyhrál ji Jamajčan Usain Bolt v čase 9,77 sekundy, kterým zaostal za svým světovým rekordem z Pekingu o osm setin. Dvaadvacetiletý olympijský vítěz musel po nejpomalejší startovní reakci ze všech devíti sprinterů dlouho dotahovat ztrátu na vedoucího krajana Asafu Powella, ale před cílem ho dokázal předstihnout. "Vyhrát takhle sledovaný a očekávaný závod, to je skvělý závěr sezony. V blocích jsem sice hodně zaspal, ale nakonec to dobře dopadlo. Když se sečte ten špatný start, počasí a mokrá trať, musím být s tím časem spokojený," prohlásil vítězný Bolt. Powell s ním v chladném počasí po dešti a ve více než metrovém protivětru nakonec prohrál o šest setin sekundy. Z původně avizovaného souboje obou elitních Jamajčanů s Američanem Tysonem Gayem sešlo, protože mistr světa svůj start den před závodem zrušil.

Jediný český zástupce v Bruselu Roman Novotný obsadil v soutěži dálkařů sedmé místo. Olympijský finalista skočil 776 centimetrů. Zvítězil Američan Miguel Pate, který jako jediný překonal osmimetrovou hranici.
V doprovodném programu se před 47.000 diváků na vyprodaném stadionu vítězně rozloučila s kariérou domácí sprinterka Kim Gevaertová. Třicetiletá dvojnásobná mistryně Evropy vyhrála stovku v čase 11,25 sekundy.