přejdi na obsah | přejdi na menu | přejdi na vyhledávání

23. listopadu 2011, 11:26

Mezi třemi hříšníky z Pekingu jsou dva olympijští vítězové

AKTUALIZOVÁNO - Rašíd Ramzí, vítěz 1500 m v Číně, Athanasia Tsoumeleková, šampionka v chůzi z Atén, a půlkařka Vanja Perišičová - to jsou nová jména na černé listině po reanalýze vzorků z loňských OH.

Ve zveřejněné tiskové zprávě Světová asociace atletických federací (IAAF) potvrzuje, že tři atleti odevzdali vzorky pozitivní na novou formu EPO“. Jde o lék Mircera, užívaný na anémii spojenou s onemocněním ledvin, jenž obsahuje látku CERA – třetí generaci EPO. Odhalit nepovolenou látku se podařilo při zpětné analýze testů provedených Mezinárodním olympijským výborem (MOV) v Pekingu. V době konání na OH totiž ještě nebyla zjistitelná. IAAF předpokládá, že zainteresované národní OV budou informovány od MOV.

Prozatím jsou konkrétní jména z pohledu IAAF tajná, přesto se již objevila v médiích (viz níže). Pravidla asociace nicméně stanovují, že jména ani národnosti nemohou být v této fázi zveřejněny. Použije se totiž obvyklá praxe jako při prohřešku přímo na Hrách: sportovec má právo nechat si otestovat vzorek znovu. IAAF proto musí počkat na další podrobnosti od MOV dříve než může učinit provizorní suspendaci dotyčných atletů. A podle již zmíněné tiskové zprávy nelze očekávat rozhodnutí dříve než v průběhu příštího týdne.

Vzhledem k tomu, že už IAAF podobný postup „reanalýzy“ použila před Pekingem – a v síti tehdy uvízlo sedm ruských atletek – nabídla světová asociace veškerou pomoc a koordinaci v této kauze. „Tento krok ukazuje, že atleti, kteří podvádí, si nikdy nemohou být jistí, že se vyhnou odhalení, a vysílá všem takovým odstrašující příkaz,“ uvádí zpráva IAAF.


Největší dopingový stín dopadl zlatého z 1500 m Rašída Ramzího, jenž tak nadělal starosti nejen sobě, ale i své nové vlasti Bahrajnu, který dosud slavil premiérové olympijské vítězství - foto z MS 2007 (stříbro): graf.cz

Kauza pochopitelně zdvihla vlnu pátrání po vinících, podobně jako v posledních dnech zveřejněný stříbrný cyklista z OH Davide Rebellin. A podle řady agenturních zpráv už je známa celá trojice atletů. Má jít o olympijského šampiona na 1500 metrů Rašída Ramzího, jak potvrdil i olympijský výbor Bahrajnu. Vzorek A byl prý pozitivně testován v únoru, kontrolní béčko bude prozkoumáno 8. června ve Francii. Tentýž den se má také 28letý běžec zpovídat na MOV. Složení medailistů na loňských OH by v případě potvrzení podezření vypadalo takto: Zlato - Asbel Kipruto Kiprop (Keňa), stříbro - Nicholas Willis (Austrálie), bronz - Mehdi Baala (Francie).

Ramzí se narodil v Maroku, kde se nadále připravuje, ale vzhledem k výhodným podmínkám obléká od získání občanství v roce 2002 dres království v Perském zálivu. Pro novou zemi tak získal o tři roky později jako první muž v historii mistrovský double při MS na tratích 800 a 1500 metrů.

Další velkou rybou uvízlou v síti je řecká chodkyně Athanasia Tsoumeleková, jež skončila v Pekingu devátá, když zde obhajovala zlato z Atén. Na kontě má také sedmé místo z MS 2003 (Paříž) a deváté z ME 2002 (Mnichov). Zuzana Schindlerová by se tak v olympijském závodě posunula na 26. místo. Třetí do neslavné party je chorvatská půlkařka Vanja Perišičová, jež skončila na půlce hned v rozběhu, stejně jako třeba na ME 2006. Předloni však Perišičová uspěla bronzem na ME do 22 let.

Přímo na hrách byla odhalena ukrajinská sedmibojařka Ludmila Blonská, která kromě stříbra ztratila i šanci na očištění jména. Druhý trest pro ni znamená atletické doživotí. Později byli z vysoké hladiny testosteronu usvědčeni běloruští kladiváři Vadim Děvjatovskij a Ivan Tichon. Oběma byly odebrány medaile, stříbro a bronz. Pro Děvjatovského se tím vzhledem k druhému prohřešku uzavřela stejně jako Blonské závodní kariéra, pro Tichona pak ta olympijská. Distanc pro OH by dostali i noví tři podezřelí.

Michal Procházka

Vytisknout