přejdi na obsah | přejdi na menu | přejdi na vyhledávání

7. ledna 2004, 19:28

Mezi nejlepšími akademiky roku ČR trio atletů

Na slavnostním vyhlášení v pražském hotelu Kampa bylo vyhodnoceno deset nejlepších jednotlivců a nejlepší kolektiv domácího vysokoškolského sportu za rok 2003.

Anketa tradičně zahrnovala pouze výsledky ze soutěží akademiků, takže například plavkyně Ilona Hlaváčková či lyžař Martin Koukal nebyli spojováni se svými prvenstvími z evropského, respektive světového šampionátu. Na základě hlasování České asociace univerzitního sportu se do elitní desítky jednotlivců prosadili tři zástupci královny sportů. Nejvýše skončil půlkař Roman Oravec, jehož předčila pouze Ilona Hlaváčková. Plavkyně si vítězství v anketě zasloužila především dvěma tituly na Světové univerziádě, Oravec získal v korejském Daegu o jedno zlato méně. Koncem srpna loňského roku tak pětadvacetiletý absolvent ekonomie na univerzitě v Dallasu dosáhl jednoho z vrcholů své kariéry. „Vítězství na univerziádě určitě řadím mezi své absolutně největší úspěchy, někam na úroveň devátého místa na mistrovství světa v Seville. Byla to sice univerziáda, ale přeci jen jsem získal zlatou medaili,“ zhodnotil Oravec svůj triumf mezi světovými vysokoškoláky.

Anketa O nejúspěšnějšího akademického reprezentanta a kolektiv roku 2003 byla pro brněnského rodáka dosud poněkud neznámou událostí. „Abych řekl pravdu, až dodnes jsem o systému vyhlašování a vůbec o celé této anketě nevěděl skoro nic,“ přiznal krátce po dnešním slavnostním odpoledni. „Samozřejmě jsem z tohoto ocenění potěšen, úspěch v jakékoli podobné anketě je příjemný,“ dodal závodník USK Praha. Mimořádný úspěch na Světové univerziádě nezůstal bez povšimnutí ani při hlasování v anketě Atlet roku 2003, ve které Roman Oravec, kromě toho také účastník halového MS v Birminghamu, obsadil 15. pozici.

Šesté místo mezi nejlepšími akademickými sportovci svými výkony v loňské sezoně vybojovala studentka pedagogické fakulty Technické univerzity v Liberci Michaela Hejnová. Vícebojařka získala v korejském Daegu bronzovou medaili v sedmiboji druhým výkonem roku 5795 bodů. Student VŠCHT a sprinter Jiří Vojtík na Světové univerziádě ozdobil své představení na 200 m rovněž bronzem. Ve finále náročné, čtyřstupňové soutěže dosáhl kvalitního času 21.07, postup mezi nejlepší osmičku si zajistil dokonce za 20.91.

Pořadí ankety o nejlepšího akademického sportovce ČR roku 2003:

JEDNOTLIVCI
1.   Ilona Hlaváčková (plavání) 127
2.   Roman Oravec (atletika) 106
3.   Gabriela Martinovová (sjezdové lyžování) 102
4.   Kateřina Kůrková (sportovní střelba) 66
5.   Tereza Trtíková (sjezdové lyžování) 65
6.   Michaela Hejnová (atletika) 61
7.   Jiří Vojtík (atletika) 54
8.   Michal Novotný (snowboarding) 40
9.   Tomáš Slavík (severská kombinace) 26
10. Radka Doskočilová (biatlon) 16

KOLEKTIV
1.  ŠTAFETA 4x10 km (běžecké lyžování)
     Milan Šperl, Václav Švub, Jiří Magál, Martin Koukal 

Tomáš Klement

Vytisknout