Mezi gymnázii kralovaly Ostrava a Pardubice

pátek 21. května 2004
Jubilejní 10. ročník Středoškolského poháru sportovních gymnázií se stal kořistí ostravských dívek a hochů z Pardubic.

Měření sil všech devíti gymnázií zaměřených na atletiku v České republice se uskutečnilo ve středu 19. května v Brně, za významné podpory Ministerstva školství a tělovýchovy a Českého atletického svazu. Zástupci obou institucí se při závodech v moravské metropoli sešli a podíleli se na dekorování nejúspěšnějších atletů. Ti soutěžili celkem v devíti disciplínách v obou kategoriích, na většinu běžeckých tratí nebyli zúčastnění dorostenci a junioři z mistrovských závodů zvyklí. Hoši i dívky závodili na 60 a 300 m, na 200 m překážek a ve štafetě 800-400-200-100 m, hoši se pak utkali na distanci 1500 m, dívky běžely 800 metrů. „Skladba disciplín pro pohár sportovních gymnázií byla volena tak, aby se soutěžilo ve více netradičních disciplínách, než ve kterých atleti závodí v sezoně. Ukázalo se to atraktivním a soutěži to prospělo,“ uvedl trenér mládeže ČAS Vít Rus a dodal: „Termín soutěže je naprosto ideální. V začátku sezony mají závodníci vhodnou příležitost ke kvalitnímu rozzávodění.“ Z technických disciplín byly vypsány výška, dálka, koule a disk. V každé disciplíně se soutěže mohli zúčastnit dva závodníci z jedné školy, ve štafetovém běhu postavila družstva po jednom kvartetu.

Kvalitní obsazení a slunečné počasí pomohly vysoké výkonnostní úrovni poháru, která se stále zvyšuje. „Úroveň byla letos určitě vyšší než v předchozích ročnících. Celkově se zvedá i úroveň sportovních gymnázií, objevuje se řada velkých atletických talentů,“ potvrdil Rus. Primát mezi hochy vybojovali borci z Pardubic, kteří se opírali zejména o výkony bronzového medailisty z loňského MS do 17 let ve víceboji Lukáše Patery. Osmnáctiletý atlet získal pro své družstvo plný počet 11 bodů za vítězství v kouli výkonem 16.03 m, druhé místo obsadil v dálce (7.00) a běžel na třetím úseku štafety, která skončila třetí. Jeden z nejhodnotnějších výkonů dne předvedl v dálkařském sektoru Roman Novotný. Brněnský závodník suverénně zvítězil, když dolétl na 7.46 m.

Dvojnásobného triumfu v individuálních disciplínách dosáhla kladenská Eliška Klučinová, která nenašla přemožitelku na 200 m překážek (27.79) a v dálce dominovala skokem dlouhým 5.81 m. Klučinová svou školu dovedla ke stříbrné pozici v konečném hodnocení kategorie dívek. Jednoznačný titul získaly studentky ostravského gymnázia, které se radovaly z prvenství ve čtyřech disciplínách. Severomoravanky měly ve svých řadách i největší hvězdu soutěže Denisu Ščerbovou. Účastnice letošního halového MS v Budapešti startovala jen v nejkratším sprintu na 60 metrů a vyhrála za 7.58. Tento čas je o 11 setin rychlejší než výkon, kterým Ščerbová stanula v čele domácích juniorských tabulek v této halové sezoně.

V rámci poháru se uskutečnilo také mezinárodní utkání mezi městy Ostrava, Brno, Bratislava a Trenčín, ze kterého vyšli vítězně ostravští studenti.