přejdi na obsah | přejdi na menu | přejdi na vyhledávání

2. prosince 2009, 12:14

Mezi desítkou „Sportovce roku“ je i obhájkyně

Loňská vítězka ankety, oštěpařská rekordmanka Barbora Špotáková, figuruje v nejlepší desítce i v letošním ročníku. Z atletů se umístil do dvacítky ještě překážkář Petr Svoboda.

Barbora Špotáková jen těžko mohla zopakovat tak excelentní sezonu jako v loňskou a případná obhajoba vítězství nebude snadná. Příslušnost k české sportovní elitě však ziskem stříbra na mistrovství světa potvrdila a ocenili to i hlasující členové Klubu sportovních novinářů. Ti Špotákovou zařadili do mezi nejlepší desítku už počtvrté řadě. Postupně rostlo umístění oštěpařky ze sedmé na druhou pozici, loni se pak v konkurenci dalších dvou olympijských šampionů prosadila na nejvyšší stupínek.


Vítězka loňského ročníku Špotáková s loni druhou střelkyní Emmons (vlevo) a třetím lyžařem Bauerem - foto: BPA

Novými tvářemi jsou mezi elitní desítkou naopak hned čtyři sportovci, skikrosař Kraus (počtvrté vítěz SP), dostihový jezdec Váňa (pošesté vítěz na Velké Pardubické) a tenisté Berdych se Štěpánkem (dotáhli daviscupový tým do finále tento víkend). Zástupce nejpopulárnější sportů u nás je jediný, fotbalista Petr Čech. Vedle Špotákové jsou v „top ten“ ještě dvě ženy, další vicemistryně světa sjezdová lyžařka Záhrobská a horká favoritka na druhé prvenství po roce 2007 rychlobruslařka Sáblíková. Čtveřici vyznavačů zimních sportů doplňuje lyžař-klasik Bauer, rovněž stříbrný z MS, desítku pak uzavírá úspěšný cyklista z Tour de France Kreuziger. V dalším pořadí se z atletů prosadil ještě šestý z mistrovství světa v Berlíně Petr Svoboda, jenž na 15. místě uzavírá první polovinu druhé desítky.

Slavnostní vyhlášení proběhne oproti loňskému ročníku ankety ještě letos. V úterý 22. prosince se veřejnost dozví v přímém přenosu České televize konečné pořadí v jednotlivcích, ale také mezi kolektivy a kategorii juniorů.

Finálová desítka – v abecedním pořadí:
Lukáš Bauer (běh na lyžích)
Tomáš Berdych (tenis)
Petr Čech (fotbal)
Tomáš Kraus (skikros)
Roman Kreuziger (cyklistika)
Martina Sáblíková (rychlobruslení)
Barbora Špotáková (atletika)
Radek Štěpánek (tenis)
Josef Váňa (dostihy)
Šárka Záhrobská (sjezdové lyžování)

Pořadí od 11. do 20. místa
11. Zdeněk Štybar (cyklokros) 220 bodů
12. David Svoboda (moderní pětiboj) 217
13. Patrik Eliáš (hokej) 202
14. Mirka Knapková (veslování) 184
15. Petr Svoboda (atletika) 184
16. Jaromír Jágr (hokej) 175
17. Pavel Nedvěd (fotbal) 168
18. Ondřej Polívka (moderní pětiboj) 152
19. Roman Červenka (hokej) 134
20. Ondřej Synek (veslování) 111

Michal Procházka

Vytisknout