Meseret Defarová zaběhla světový rekord

středa 23. listopadu 2011
Na Zlaté lize v Oslu zaběhla etiopská vytrvalkyně 5000 metrů za 14:16.63 minut. Své disciplíny vyhráli Asafa Powell i Sanya Richardsová.

Etiopská vytrvalkyně Meseret Defarová vyhrála na mítinku Zlaté ligy v Oslu běh na 5000 metrů v novém světovém rekordu 14:16.63 minut. "Dnes bylo všechno perfektní. Po dvou kilometrech jsem poznala, že můžu zaútočit na rekord. Vodička byla sksvělá, a protože jsem v minulých týdnech tvrdě trnévala, nebylo pro mě obtížné běžet ke konci v závodu sama." Defarová vylepšila své vlastní světové maximum z loňského New Yorku. Tehdy zaběhla 14:24.53. Dnes tak takříkajíc předběhla sama sebe, neboť slíbila útok na světový rekord na Zlaté tretře v Ostravě. Druhá dnes doběhla v keňském národním rekordu 14:22.51 minut Vivian Cheruiyotová. Ta dokázala jako jediná s Defarovou držtev po většinu závodu krok a také ona by svým časem prolomila dosavadní rekord.

Světový rekordman Asafa Powell vykročil za obhajobou vítězství v Zlaté lize sebejistě. Na prvním mítinku v Oslu vyhrál a jako jediný ze startovního pole stlačil čas pod deset vteřin. Vyhrál časem 9.94 sekund. Druhý skončil Portugalec Obikwelu a třetí Brit Devonish. "Bylo to přesně tak, jak jsem chtěl. POvedl se start a to je důležité," řekl Powell v cíli. "Jsem trochu rychlejší, než jsem byl vloni v tuto dobu."

Na trati 1500 metrů zvítězil Brimin Kipruto z Keni v čase 3:36.27. Stříbrný medailista z OH v Aténách ze stýplu se stal jedním z adeptů na podíl ze zlatého pokladu. "Byl to dobrý test mé rychlosti. Jsem spokojen, na stýplaře to nebyl špatný čas," citovali vítěze organizátoři na svých internetových stránkách. "Mým cílem je kvalifikace na MS v Ósace a běžet pod osm minut."

Třetí z mužských disciplín Zlaté ligy je pro letošek 110 metrů překážek. V Oslu dnes vyhrál Američan Anwar Moore časem 13.26, ale časy jeho soupeřů naznačují, že nebude mít cestu za pěti dalšími vítězstvími jednoduchou. Druhý skončil jeho krajan David Payne se ztrátou pouhé setiny sekundy.

Čekatelem na další vítězství v letošní GL je finský oštěpař Tero Pitkämäki, který vyhrál výkonem ze druhé série 88.78 metrů. O pět centimetrů porazil Američana Greera, jenž se dostal před dalšího severského mladíka Andrease Thorkildsena (87.79).

Christian Olsson skončil v trojskoku až jako druhý a bude muset spoléhat na dalších pět vítězství. Dnes v Oslu zapsal nejlépe 17.33 metrů prvním pokusem, ale hned ve druhé sérii se před něj dostal britský trojskokan Phillips Idowu, zlatý z loňských her Commonwealthu v Melbourne.

Světová rekordmanka Jelena Isinbajevová dnes zvítězila, ale nebyl to zdaleka tak jednoznačně rozjetý závod, jak mnozí očekávali. Na 485 centimetrech byla úspěšná až napotřetí a laťku o deset centimetrů výše nezvládla, mimo jiné také vinou dětských návštěvníků, kteří ke konci závodního dne doslova zaplavili stadion. Druhá skončila s 460 cm Monika Pyreková a třetí Ruska Polnová (4.55). Kateřina Baďurová založila v soutěži tyčkařek na 415 centimetrech. Na druhý pokus dala i 430, ale 445 již bylo nad její síly a obsadila 6. místo. "Nebylo to nováčkovskou daní," vzkázala z Osla Kateřina prostřednictvím svého manažera. "Byla jsem unavená. Sice jsem létala vysoko, ale padala na laťku."

Američanka Sanya Richardsová vyhrála na čtvrtce s velkým náskokem a také ona, podobně jako Powell, může pomýšlet na obhajobu loňské série vítězství ve Zlaté lize. "Jedno vítězství v kapse, ale pět jich na mě ještě čeká," nechala se slyšet vítězka. "Ale měla jsem z dnešního závodu lepší pocit, než ze svého prvního letošního běhu v Eugene."

Na překážkách vyhrála Michelle Perryová v čase 12.70, když o šest setin překonala druhou Švédku Susannu Kallurovou a o další dvě setiny Jamajčanku Ennis-Londonovou.

Na nejkratší trati žen zvítězila o jednu setinu v čase 11.22 americká sprinterka Stephanie Durstová, která prvně na velké mezinárodní scéně zazářila loni na Světovém atletickém poháru.

Ve výšce prokázala pevnější nervy v závěrečném chaosu ruská výškařka Jelena Slesarenková, která překonala na první pokus 202 centimetrů. Druhá Blanka Vlašičová tuto výšku vynechala a snažila se vítězství (a souboj o podíl na zlatém pokladu) přetáhnout na svou stranu dvěma pokusy na 2.04 metrech, ale marně.