přejdi na obsah | přejdi na menu | přejdi na vyhledávání

19. října 2010, 09:30

Merritt může stihnout MS v Tegu

Olympijskému vítězi v běhu na 400 m LaShawn Merrittovi byl kvůli aktivní spolupráci s vyšetřovateli jeho dopingové kauzy vyměřen o 3 měsíce kratší trest, než je obvyklé. Vyprší 27. července.

Američan LaShawn Merritt ukončil v roce 2008 nadvládu svého krajana Jeremy Warinera nad jednokolovým sprintem. Vyhrál olympiádu v Pekingu i následné mistrovství světa v Berlíně. Jenže v dubnu přišla zpráva, že byl v období od loňského října do letošního ledna pozitivně testován na zakázaný steroid.


Merritt na Světovém finále 2009 v Soluni, krátce poté měl první z pozitivních testů na zakázanou látku, foto: www.graf.cz

První formulace, jimiž svůj přečin omlouval, byly poněkud tajemné, což, jak se později ukázalo, mělo dobrý důvod. Jde totiž o poměrně delikátní záležitost. Nedovolenou látku obsahoval přípravek na prodloužení penisu, k jehož užívání se 24letý majitel pěti zlatých medailí z MS a OH přiznal.

Za překročení antidopingových pravidel mu hrozil dvouletý distanc, který však byl kvůli Merritově příkladné spolupráci s vyšetřovateli zkrácen na 21 měsíců. A vzhledem k tomu, že jako počátek trestu byl stanoven 28. říjen 2009, bude se moci pátý čtvrtkař historických tabulek vrátit k závodění již koncem července, měsíc před začátkem světového šampionátu, které hostí jihokorejské Tegu. V Merittově případě nebude překážkou ani to, že nestihne domácí kvalifikaci – jako úřadující mistr světa má místo v nominaci jisté.

Adam Pražák

Vytisknout