přejdi na obsah | přejdi na menu | přejdi na vyhledávání

5. června 2003, 18:29

Memoriál Josefa Odložila už zná řadu svých hvězd

Spousta českých i zahraničních hvězd se chystá 29. června do Prahy na Memoriál Josefa Odložila.

Dějištěm mítinku, který se poprvé ve své desetileté historii uskuteční pod hlavičkou IAAF Grand Prix II, se stane stadion na Julisce. „Stadion je připraven,“ konstatoval náčelník ASC Dukla Jaroslav Priščák. „Výsledky prvního kola extraligy potvrdily, že Juliska je pro atletiku ideální,“ zmínil Priščák výkonnost při 1. kole Česká spořitelna extraligy, které se na Julisce uskutečnilo 31. května. V otázce jisté účasti oslovených hvězd je necelý měsíc před mítinkem už poněkud jasněji. Jedním z největších taháků Odložilova memoriálu letos bude vystoupení tyčkařky Stacy Dragilové.

Foto: F. Macák

Dvaatřicetiletá úřadující olympijská vítězka i mistryně světa má pro pražský mítink velké plány. „Sdělila mi, že rozhodně chce překonat 470 centimetrů a pokud by všechno vyšlo dokonale, nevylučuje ani atakování světového rekordu,“ uvedl manažer MJO Pavel Šourek. Světový rekord, jehož držitelkou je rovněž Dragilová, má hodnotu 481 cm. Americká závodnice však v Praze bude bojovat nejen s vysoko umístěnými laťkami, ale také se zdatnými soupeřkami. Česká rekordmanka a halová mistryně světa a Evropy Pavla Hamáčková před týdnem právě na Julisce v poklidném tempu a především hustém dešti překonala 430 cm. V letošní halové sezoně Hamáčková vytvořila národní rekord výkonem 457 cm. Další tři závodnice v tyčkařském sektoru – Ukrajinka Balachnovová, Maďarka Molnárová a Američanka Schwartzová – se mohou pochlubit osobním maximem přes 450 cm.

Mimořádně vysokou úroveň slibuje také závod mužů na 110 m překážek, který bude zejména ve znamení souboje dvou olympijských vítězů, Aniera Garcíy a Allena Johnsona. Nabitou sestavu doplňují bronzový medailista z posledního MS v Edmontonu Dorival z Haiti, halový vicemistr Evropy Lichtenegger z Rakouska, Kubánec Hernández či Američané Ross a Arnold. "Myslím, že by se mělo běžet těsně přes třináct vteřin," odhaduje čas vítěze Pavel Šourek a ředitel mítinku Miroslav Ševčík doplňuje: "Celkově na mítinku očekávám mnoho nadstandardních výkonů."

Běh na 110 m překážek je zařazen také do exhibičního trojboje, jehož se na Memoriálu Josefa Odložila zúčastní špičky světového desetiboje v čele s trojnásobným mistrem světa v Tomášem Dvořákem a světovým rekordmanem Romanem Šebrlem. Čeští vícebojaři se utkají s olympijským vítězem Noolem, nejlepším sedmibojařem letošních halových tabulek Lobodinem z Ruska a Islanďanem Magnussonem, který na nedávném prestižním mítinku v Goetzisu obsadil třetí příčku. Kromě překážek je v trojboji na Odložilově memoriálu vypsán také sprint na 200 metrů a vrh koulí. Před dvěma lety, kdy se tato divácky atraktivní soutěž konala zatím naposledy, zvítězil Tomáš Dvořák.

Diváci, kteří budou osobně přítomni Memoriálu Josefa Odložila, rozhodně nepřijdou zkrátka. Na volné vstupenky distribuované v pátek 27. června v deníku Metro (případně před zahájením MJO před vchodem na stadion) mohou vyhrát některou z hodnotných věcných cen. Pořadatelé pro diváky připravili také řadu dalších soutěží a atrakcí. Doprava do dějiště mítinku bude posílena zvláštní autobusovou linkou od stanice metra Hradčanská. Přímý přenos z Memoriálu Josefa Odložila vysílá Česká televize na druhém programu od 19 do 21 hodin.

Podrobnější informace o MJO naleznete v rubrice ZAOSTŘENO NA... 

Tomáš Klement

Vytisknout