přejdi na obsah | přejdi na menu | přejdi na vyhledávání

23. listopadu 2011, 11:26

Memoriál Daňka bude, s Kanterem i Aleknou

Vzhledem k ekonomické situaci vyhlásili na začátku roku pořadatelé Memoriálu Ludvíka Daňka, že po deseti ročnících může dojít k přerušení mítinku. Nyní je jasné, že se letos uskuteční, byť dojde k omezení startujících hvězd.

Na první pohled však v startovce hlavní disciplíny, disku mužů, nechybí zvučná jména. Účast přislíbil Gerd Kanter, muž ověnčený nejcennějšími tituly v posledních dvou letech, tj. zlatem z OH i MS, loni Estonci patřil také výkon roku. Jeho hlavní rival, i z Memoriálu Ludvíka Daňka (MLD), Virgilijus Alekna, skončil v Pekingu třetí, předtím dvakrát triumfoval na OH i MS. Litevec loni zvítězil v Turnově právě před svým estonským rivalem. Kvalitními sekundanty jsou maďarští vrhači Zoltán Kövágo, stříbrný z OH v Athénách a na MLD třetí, a Robert Fazekaš, 8. na loňských OH. Doplnit by je pochopitelně měli i dva čeští generačně oddělení diskaři, olympionici Jan Marcell a Libor Malina, a také desetibojař Roman Šebrle.


Gerd Kanter, předloňský vítěz MLD - foto: graf.cz

V dalších disciplínách pořadatelé staví na domácí špičce. V oštěpu, Memoriálu Antonína Koška, přislíbila účast Barbora Špotáková i Jarmila Klimešová, do mužské soutěže pak Vítězslav Veselý. Ve výšce diváci uvidí Jaroslava Bábu a Svatoslava Tona, v kouli Petra Stehlíka, Antonína Žalského, Remigia Machuru, a také již zmíněného Romana Šebrleho. V tyčkařském sektoru by se měla v Memoriálu Františka Svobody utkat trojice Jan Kudlička, Štěpán Janáček, Michal Balner. Kromě toho nebudou chybět ani další tradiční disciplíny, běh na 800 m jako Memoriál Antonína Lederera a Jana Kašpárka, a také 400 m překážek, Memoriál Michala Kobosila.


Virgilijus Alekna, obhájce vítězství na MLD - foto: graf.cz

MLD v květnu 2008 oslavil první velké – desáté – jubileum. Pořadatelům se za tu dobu podařilo získat řadu světových atletických špiček a podniku se stal pevnou součástí nejen českého kalendáře. „O pár měsíců později jsme ale rychle střízlivěli v odpovědích na otázky, zda memoriál vstoupí do druhého desetiletí,“ uvádí tvář MLD a olympionik, diskař Imrich Bugár. Tradiční organizační příprava a dohadování se zástupci atletů sice začalo, zároveň však v lednu 2009 ředitel MLD František Svoboda v médiích uvádí: „Bude-li se mítink konat, je to jen a jen v rukou sponzorů.“ Sportovci byli tehdy informováni, že se mítink nemusí uskutečnit. Vedení MLD se v té době bezúspěšně snažilo navázat úzkou spolupráci s významnou agenturou působící v rámci ČR, jež měla mítink pokrýt nejen organizačně, ale i finančně.

Nakonec přišlo v závěru března záchranné lano od dlouhodobých partnerů: „Definitivně se rozhodla stavební společnost SYNER, město Turnov a Liberecký kraj v tom smyslu, že akci podpoří,“ uvedlo vedení MLD. Platí však, že celková suma potřebná k memoriálu ještě není stoprocentně naplněná, což se nejspíše odrazí na nabitosti startovní listiny. „Jde nám o každého sponzora, ať je jeho příspěvek v jakékoli výši. U města a kraje jsme rádi za zájem, že si uvědomují, jaké atletické veličiny se v Turnově objeví, u stavební firmy si ceníme toho, že nejde jen o podporu mítinku a jednodenní akce, ale celoroční partnerství klubu a tím umožnění mládeži se věnovat atletice,“ nechal se slyšet ředitel Svoboda. „První ročník memoriálu jsme tvořili na koleně, s přibývajícími roky jsme se „profesionalizovali“ a dokázali přitáhnout jména jako jsou Alekna, Fazekaš, Kanter, Špotáková, Šebrle  a další a další, ale nebýt místních partnerů v regionu, tak memoriál by dávno skončil,“ doplňuje jej Imrich Bugár.

Letošní ročník startuje v úterý 26. května ve 14 hodin na turnovském stadionu Ludvíka Daňka. Stánek i mítink získal jméno po legendárním diskaři proto, že zde v roce 1964 překonal hodem 64.55 m světový rekord.

Michal Procházka

Vytisknout