MEJ: Zdeňka Seidlová do finále čtvrtky

čtvrtek 16. července 2015
Následující čtyři dny bude probíhat ve švédské Eskilstuně Mistrovství Evropy juniorů i za vydatné účasti našich závodníků. První den se nejlépe vydařil čtvrtkařce Seidlové, která postoupila mezi osm nejlepších. Devatenáctý skončil Dominik Kubec v závodě na 10000 metrů. Chodkyně Tereza Korvasová byla dvacátá.

Ve finále na 10000 metrů nastoupil Dominik Kubec, který se v úvodních kilometrech držel v početné čelní skupině, se kterou později ztratil kontakt a jeho ztráta se postupně navyšovala. Nakonec doběhl na 19. místě (32:35.61). Závod vyhrál Ital Riva (30:20.45).

Čvrtkařkám odpadly rozběhy a tak bylo na programu rovnou semifinále. S těžkým postupovým klíčem si hravě poradila Zdeňka Seidlová, která vyhrála své semifinále v čase 54.29 a dostala se mezi osmičku nejlepších. "Od rána jsem bojovala s nervozitou, ale nakonec jsem se dokázala zkoncentrovat a myslím, že to byl dobře zvládnutý běh. Konkurence je obrovská a počasí je taky hodně proměnlivé. Finále byl můj cíl, tak si ho teď užiju," neskrývala radost naše čtvrtkařka.

V 9:30 se vydaly na svou desetikilometrovou trať chodkyně. Naše zástupkyně Tereza Korvasová došla do cíle na dvacátém místě v čase 49:30.53. Závod ovládly Rusky, které braly všechny tři cenné kovy. Vítězka Afanasyevová zašla nejlepší světový výkon letošní sezóny 43:36.88.

Svou soutěž zahájily sedmibojařky. Barbora Zatloukalová proběhla stovku překážek za 14.42 a po první disciplíně se zařadila na 15. místo průběžného pořadí. Nejrychlejší byla Němka Grauvogelová (13.71). Ve skoku do výšky Barbora překonala nejlépe 165 centimetrů a klesla o dvě příčky na sedmnáctou pozici. V kouli měla naše vícebojařka jediný platný pokus, který měl hodnotu 11.10. Dnešní soupeření vícebojařek zakončil sprínt na 200 metrů. Ten zvládla svěřenkyně Zdeňka Rakowskeho za 25.83 a přenocuje na čtrnáctém místě průběžného pořadí se ziskem 3129 bodů. V čele se usadila Švýcarka Agnouová (3568).

V kvalifikaci tyčkařek jsme měli hned dvojí zastoupení v Zuzaně PražákovéSabině Pöschlové. Obě překonaly 385 centimetrů, další výška byla již nad jejich síly a mezi dvanáctku nejlepších se nedostaly. Jen těsně za branami finále zůstal Petr Pícha ve výšce mužů. Ten překonal na třetí pokus 208 centrimetů, což byla postupová výška, bohužel jeho soupeři, kteří zdolali stejnou výšku měli lepší zápis a Petr tedy bere v konečném pořadí 15. místo. Stejně jako na čtvrtce, se i na osmistovce bojovalo rovnou o finále. Vendula Hluchá doběhla ve svém semifinále pátá a výkonem 2:09.38 bude čtrnáctá.

Do dalších kol se nepodařilo probojovat Emily Gerulové na nejkratším sprintu žen. Čas 12.04 na postup z rozběhu nestačil. Bylo nutné zaběhnout o desetinu rychleji. Nejrychlejší byla Polka Swobodová (11.32), svěřenkyni Aleše Dudy však čeká ještě její hlavní disciplína. V sobotu se bude prát o finále ve skoku dalekém. Kvalifikačním sítem neprošel ani kladivář Jaroslav Lauterkranc, jehož nejdelší hod měřil 65.61 a skončil celkově na 19. místě. K postupu do finále bylo třeba pokořit sedmdesát metrů.

O nový rekord mistrovství se postaral Polák Bukowiecki výkonem 22.62.

Odkazy na web šampionátu i stránku EA věnovanou MEJ naleznete v Zaostřeno na.

Petr Jelínek, foto: Iva Pechová