Medaile z Buenos Aires jsou doma

sobota 20. října 2018
Dnes v dopoledních hodinách přistálo na letišti v pražských Kbelích letadlo s atlety, kteří nás reprezentovali na 3. Letních olympijských hrách mládeže v Buenos Aires. Na palubě nechyběli ani medailisté Barbora Malíková a Martin Florian.

Barbora Malíková vstupovala do olympijského klání jako jedna z hlavních favoritek. Však je také úřadující dorosteneckou světovou i evropskou šampionkou. Před rokem šokovala svým vítězstvím na MS do 17 let v Nairobi a letos v červenci si doběhla i pro evropské zlato v této kategorii. Navíc v průběhu celé sezóny prokazovala skvělou formu, když nejprve vylepšila časem 37.86 národní dorostenecké historické maximum na trati 300 metrů, následně překonala národní rekord této kategorie na osmistovce, kterou zvládla za 2:03.51. Při svém triumfu na ME do 17 let v Györu posunula hodnotu vlastního českého rekordu na čtvrtce, když vyhrála v čase 52.66.

V Buenos Aires byla s tímto časem druhá nejrychlejší z celé startovní listiny. Nepatrně lepší čas měla pouze Američanka Meghan Hunterová (52.59). Počítat se muselo také s Němkou Marii Steppanovou, která svedla v Györu s naší reprezentantkou velice vyrovnaný souboj o prvenství.

Svěřenkyně trenérky Jany Gellnerové ovšem hned v první fázi nenechala nikoho na pochybách, že se na velké závody umí skvěle připravit, když byla suverénně nejrychlejší ze všech v čase 54.18, čímž dala velmi solidní základ k dalšímu medailovému úspěchu. Nejbližší pronásledovatelkou byla právě Steppanová, která na Malíkovou ztrácela 73 setin, což byl poměrně pohodlný náskok. Naopak Meghan Hunterová nestlačila svůj čas ani pod 56 vteřin a z boje o cenné kovy vypadla. V druhé fázi si pak opavská atletka své vedení s přehledem pohlídala, když se časem 54.68 jako jediná dostala pod 55 vteřin a brala tak zaslouženou zlatou medaili.  Po titulu dorostenecké mistryně světa i Evropy a stříbru na Evropském olympijském festivalu v Györu se pro ni jedná už o čtvrtou velkou medaili.

Oštěpař Martin Florian byl skutečnou kometou této sezóny. Do ní vstupoval s osobním maximem jen těsně za šedesát metrů. Jičínská vrhačská naděje o sobě ovšem dala výrazně vědět na domácím republikovém šampionátu, kde jeho oštěp dolétl až na 73.67, čímž si vylepšil osobák o více než dvanáct metrů. Že se nejednalo o náhodný výkon, potvrdil na mistrovství Evropy do 17 let v Györu, kde hodil 71.07 a obsadil velmi pěkné páté místo.

Do soutěže na olympiádě mládeže nastupoval se sedmým nejlepším výkonem z celého startovního pole. Srdce závodníka ukázal již v první fázi, když se v závěrečném čtvrtém pokusu jeho oštěp zapíchl na rovných 74 metrů, což byl nový osobák a průběžně figuroval na páté příčce. Ve druhé fázi si vedl ještě lépe. I zde ukázal, že je závodníkem posledních pokusů a má pevné nervy. V závěrečné sérii poslal svůj oštěp až na 76.24. Další vylepšení osobáku mu zajistilo bronzovou medailí a mohl se tak radovat ze svého prvního velkého cenného kovu. Na stříbrného Argentince Augustina Osoriu ztratil se součtem 150.24 pouhé čtyři centimetry. S více než třímetrovým náskokem zvítězil Fin Topias Laine.